Vardiyalı çalışma şekliyle çalışan insanlar genelde uyku problemlerinden şikayet etse de bu problemlerin sadece görünen yüzü.

Cambridge Üniversitesi’nde görevli biyoloji uzmanları yeni bir araştırmaya imza attı. Araştırmaya göre gece vardiyasında çalışan insanlarda, beyin ve kalbin vücut saatlerinde bozulma yaşanıyor ve bu da kalp rahatsızlıklarına yol açabiliyor. Yani sadece uyku problemi gibi gözüken bu süreç, kişinin vücudunda büyük olumsuz etkilere yol açabiliyor. Kalp rahatsızlığı nedeniyle öülk riski de ortaya çıkıyor.

Beyin-kalp uyumu bozuluyor

Araştırma, gece ve gündüz mesaileri arasında düzenli geçiş yapanlar için oldukça önemli sonuçları ortaya çıkarıyor. Vardiya değiştirildiğinde beyin bu değişikliğe ayak uyduruyor ancak vücuttaki hücreler, kendi biyolojik saatlerini ayarlama konusunda geç kalıyor. Bu da beyinden gelen sinyallerin bir süre kalbin beklentisine göre uyumsuz olması anlamına geliyor.

Yaş, beslenme vb. faktörlerin dışında, gündüz ve gece vardiyaları arasında geçiş yapan insanlarda farklı kalp sorunlarına yakalanma riski artıyor. Bunlardan en tehlikelisi ise “ani kalp ölümü”.

Yapılan araştırmanın lideri olan Dr. O’Neill, ani kalp ölümünü şu şekilde anlatıyor:

“Kalbin kafası bir anda karışıyor ve kalp bir süre boyunca duruyor”

Ve sonuç olarak acil müdahale yapılmadıysa hasta hayatını kaybediyor.

Günde 1 paket sigara içmeye eş değer

Araştırma lideri O’Neill, epidemiyoloji uzmanlarının yaptığı bir karşılaştırmayı da anlattı. Buna göre yaşam boyunca gündüz ve gece vardiyası arasında gidip gelmek gibi durumlarla vücut saatinin bozulması, her gün bir paket sigara içmekle eşdeğer etkiye sahip oluyor.

Gündüz ve gece vardiyalarının sağlığı riske atmaması içinse çalışanların gündüz vardiyasıyla başlayıp önce ‘geç vardiyaya’, ardından gece vardiyasına geçmeleri gerektiği belirtiliyor. Spor ile dengeli beslenmenin de gece vardiyasının olumsuz etkilerini azaltabileceği ifade ediliyor.

OKUYUN  Bir devrin sonu: LG, akıllı telefon üretimini sonlandırıyor...