Türkiye’nin koronavirüsle mücadelesinde yepyeni bir dönem başladı. Aşı stok miktarındaki artış, risk grubundaki meslek gruplarının ve aşı randevusu alabilecek yaş grubunun kapsamının genişlemesine yol açtı. Hal böyle olunca vatandaşlar, koronavirüs belasından kurtulmak ve ilk doz aşıyı yaptırmak için aşı randevuları alıyor. Hatta son verilere göre günlük aşılama kapasitesi 600 bin civarına ulaştı.

Aşılanma oranındaki artış bilim adamları tarafından değerlendirildi. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Ankara Üniversitesi’nden Prof. Necmettin Ünal, Türkiye’nin günlük aşılama kapasitesinin 600 binin üzerinde olduğunu söyledi. Bu bağlamda günde 1 milyon kişinin aşılanması gerektiğini savunan bilim insanı, bu şartın yerine getirilmesi halinde uygulanan yasak ve kısıtlamaların 2 ay içinde sona erebileceğini belirtiyor. Necmettin Ünal‘a göre Türkiye’de toplumsal bağışıklığı konuşabilmek için, toplumun yüzde 70 ila yüzde 80 kadarının aşılanması gerekiyor. Bunun gerçekleşmesi durumunda koronavirüs nedeniyle uygulanan kısıtlamalara ihtiyaç duyulmayacağını söyleyen bilim insanı, aşılama hızının artırılması ve toplumsal bağışıklığın sağlanması durumunda Türkiye’ye özel varyant ihtimalinin de düşeceğini ifade ediyor.

Türk Mikrobiyoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Barış Otlu tarafından yapılan açıklamalarda aşının etkilerinin önümüzdeki aylarda daha iyi görüleceği belirtildi. Aşı oranının artmasıyla yeni vaka sayısının azalacağını söyleyen bilim insanı, COVID-19 nedeniyle hastaneye başvuranların vakalarında büyük düşüş olacağını belirtiyor. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İsmail Balık ise aşı oranının artırılarak nüfusun yüzde 60’ının bir an önce aşılanması gerektiğini belirtiyor. Bu durumun gerçekleşmesi halinde COVID-19‘u salgın olarak adlandırmaya gerek kalmayacağını savunan bilim insanı, artık enfeksiyon deyiminin bu hastalık için kullanılabileceğini belirtiyor.

Konuyla ilgili açıklamalar yapan bir diğer uzman ise Levent Akın‘dı. Akın, aşılamanın böyle gitmesi durumunda temmuz ortası gibi 50 ila 60 milyon vatandaşa en az 1 doz aşı vurulmuş olacağını ifade ediyor. Bilim Kurulu üyesine göre aşılama bu şekilde devam ederse sonbahar ayları, normal yaşama dönülmesini sağlamış olacak. Ancak Levent Akın, istenen düzeyde aşılama yapılsa da maske ve mesafe kurallarına biraz daha ihtiyaç duyulacağını düşünüyor.

OKUYUN  Artık iki doz arası 12 hafta! Sağlık Bakanlığı'ndan karar