İstanbul Medipol Üniversitesi’nde görev alan Türk bilim insanları, yapay zeka teknolojisi kullanarak COVID-19 salgınını saniyeler içerisinde tespit edebilen bir tanı kiti geliştirdi. 300’den fazla hastadan alınan nefes örneklerini inceleyen bilim insanları, yapay zekaya bu verileri öğreterek cihazın saniyeler içerisinde tanı koyabilmesine olanak sağlıyor.

Şu anda bir prototip olarak sunulan cihaza “e-burun” adı verildi. 300 gönüllü üzerinde test edilen ve yakın zamanda yalnızca hastanelerde değil, kamuya açık alanlarda da kullanılması beklenen cihaz, yüzde 90 başarı oranına sahip olduğu belirtildi.

Gelecekte başka hastalıklar için de kullanılabilir

İstanbul Medipol Üniversitesi İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gökhan Silahtaroğlu ve Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları’ndan Prof. Dr. Mesut Yılmaz, projeye ilk olarak arı sağlığı ve bal kalitesi ölçmek için başladıklarını, daha sonra ise aynı teknolojisinin COVID-19 için tanı kiti oluşturmakta da kullanılabileceğini fark ettiklerini açıkladı. Yapay zeka ile geliştirilen e-burun, saniyeler içerisinde yüzde 90 doğrulukla tanı koymaya başladı.

Cihazı denemek için gönüllülerden bir balon şişirmeleri istendi. Balonun içine verilen nefes, daha sonra tanı kitine aktarıldı. Prof. Dr. Silahtaroğlu, konu ile ilgili “Gönüllülerin bir balon şişirmesini istedik. Balonda biriktirdiğimiz nefesleri cihaza okutarak nefeslerinde ve akciğerlerinde oluşan kimyasal aktiviteleri cihaz aracılığıyla tespit ettik” ifadelerine yer verdi.

Silahtaroğlu’nun açıklamasına şu şekilde devam etti:

“Saniyeler içerisinde COVID-19’u pozitif veya negatif olarak yüzde 90’ın üzerinde tespit edebiliyoruz. Ön tanısını koyabiliyoruz. En azından riskini belirleyebiliyoruz. Bu çalışma sadece Kovid-19 hastalığının tespitiyle sınırlı kalmayacak. Başka hastalıkları da biz yapay zekaya öğretebiliriz. Bütün donanımımız hazır. Hekimlerimiz bize hasta ve hastalık verilerini sunabilecek olurlarsa çok rahatlıkla makineye öğretebiliriz. Saniyeler içerisinde en azından bazı hastalıkları teşhisini koymuş olabiliriz.”

OKUYUN  ABD'nin yayınladığı UFO raporundan ilk bilgiler geldi!