ABD’de, koronavirüs ile mücadele kapsamında çok önemli bir gelişme yaşandı. ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü tarafından desteklenen Gritstone adlı şirket, yeni bir koronavirüs aşısı geliştirmeye başladığını açıkladı. Bu aşının özelliği ise tüm varyantlara karşı koruyucu olması. mRNA tabanlı aşı ile benzer bir üretim tekniğine sahip olan aşı “GRT-R910” ismiyle anılıyor.

Vücut içerisinde gelişiyor

Gritstone’un COVID-19 aşısının en önemli özelliği vücuda enjekte edildikten sonra zamanla kendini geliştirebilmesi. Bu sayede ileride gelebilecek yeni koronavirüs varyantlarına karşı da koruma sağlayacak. Aşının ardındaki bilim insanları, çok daha düşük dozlarla mRNA aşılarından daha fazla etkili olan GRT-R910’un, bu özelliği sayesinde yan etki ihtimalini de düşürmüş olduğunu belirtiyorlar. Uzmanlara göre geliştirilen yeni aşı, Moderna ya da BioNTech gibi şirketlerin geliştirdiği aşıların çok daha gelişmiş bir versiyonu.

Hastanede bile üretilebilecek basit sistemler kullanıyor

Gritstone, yeni geliştirdikleri aşıyı, 60 yaş üzerindeki 20 kişiye uyguladıklarını açıkladı. Sonuçların halen analiz edildiğini söyleyen şirket CEO’su Dr. Andrew Allen, “Aynı aşı markasının ekstra aşısından çok daha büyük katkı sağlayacaktır.” dedi. Maliyet açısından da oldukça uygun olan aşının gelişmiş sistemlere ihtiyaç duymadığını belirten bilim insanları, GRT-R910’un hastanelerde bile üretilebileceğini belirtiyorlar. Üstelik koronavirüs biter başka bir virüs salgını yaşanırsa, GRT-R910’un tekniği ile yeni salgın için de bir aşı geliştirilebilecek.

Belki de koronavirüse karşı kesin bir çare olabilecek bu aşı için hala uzun süren testler yapılması gerekiyor. Teorik olarak sorun çıkmayacağı düşünülen Gritstone’un COVID-19 aşısı, gelecek için umut olabilir.

OKUYUN  Üçüncü doz aşı yüzde kaç koruma sağlıyor? Uğur Şahin açıkladı