Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in, Pfizer CEO‘su ile yapacağı görüşmede, Pfizer’ın lisansı altında COVID-19 aşılarını Güney Kore’de üretme fikrini gündeme getirecek.

Dünyadaki COVID-19 aşılarının ana tedarikçisi olan Pfizer, bildiğiniz gibi koronavirüs aşılarını Alman şirket BioNTech ile birlikte geliştirdi ve aşılar Comirnaty ticari markası altında dağıtıldı.

2021 yılı başında ABD Başkanı Joe Biden ve Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in, iki ülkenin ortak aşı geliştirmesi konusunda anlaşmıştı. Anlaşmanın detayları bu hafta açıklanacak. Ancak Güney Kore’nin, ülkenin Asya’daki en büyük aşı geliştirme ve üretim merkezi haline gelmesine yardımcı olacak 2 milyar dolarlık bir yatırım alacağı biliniyor.

Pfizer ile görüşülecek

Moon Jae-in şu anda BM Genel Kurulu’na katılmak üzere Amerika Birleşik Devletleri’nde. Gelen bilgilere göre Güney Kore Devlet Başkanı bu ziyaretinde Pfizer CEO’su Albert Bourla ile görüşmeyi planlıyor. Güney Kore’deki aşı üretimini Samsung Biologics üstlenecek.

Samsung Biologics, Güney Kore ekonomisinde büyük rol üstleniyor. Samsung aynı zamanda AstraZeneca’nın teknolojisini kullanarak hali hazırda AstraZeneca-SKBio aşılarının üretimiyle uğraşan bir başka Koreli şirket olan SK Bioscience Co ile iş birliği yapacak.

OKUYUN  Uber'den şok eden vergi kaçakçılığı!