Vertigo, halk arasında baş dönmesi olarak biliniyor. İşte bu hastalık, pandemi döneminde artış gösterdi. Yapılan araştırmalara göre uzun süre telefon ve bilgisayar kullanımı baş dönmesini arttırıyor. Dicle Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Mehmet Akdağ, konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Akdağ; “Günde en az 10 hastanın 1-2 tanesi baş dönmesi veya çınlama nedeniyle hastaneye başvuruyor.” şeklinde açıklama yaptı.

Pandemi nedeniyle evlere kapanan insanlar, teknolojik cihazlarla çok vakit geçirmeye başladı. Bu cihazları kullanırken, ergonomik şekilde oturulmadığı zaman ve boyun bir yöne uzun süre yaslandığında boyun kaslarında kasılma oluyor. İşte bu kasılmanın etkisiyle iç kulakta beslenme bozukluğu oluşuyor ve sonucunda baş dönmesi yaşanıyor.

Prof. Dr. Akdağ, bilgisayar veya telefon gibi cihazları kullanırken uzun süre sabit şekilde kalınmaması konusunda uyardı. Akdağ; telefon kullanımında, yemek yerken, televizyon seyrederken veya bilgisayar başında otururken duruş pozisyonunun önemli olduğunu buna dikkat edilmesini ve ergonomik şekilde oturulmasını tavsiye etti.

Boyunu uzun süre bir yere yaslamadan oturmanın ve mola vererek hareket etmenin vertigonun önüne geçebileceğini söyledi. Siz karantina dönemlerinde bilgisayar başında ne kadar vakit geçiriyorsunuz? Bu durum sizde baş dönmesi yaratıyor mu? Görüşlerinizi Megabayt ekibiyle paylaşmayı unutmayın.

OKUYUN  Karşınızda Çinli Vosvos! Hem de elektrikli...