İlk olarak Güney Afrika’da tespit edilen Omicron varyantı tüm dünyaya yayılmaya başladı. Bu yeni varyantın en endişe verici özelliği delta ve beta dahil diğer varyantlara kıyasla çok daha fazla mutasyona sahip olması. Bilim insanları tarafından B.1.1.529 olarak isimlendirilen Omicron varyantı, en az 10 mutasyon taşıyor. 

Pek çok ülke, Güney Afrika Sağlık Bakanlığı’nın duyurusundan sonra harekete geçti. Türkiye dahil birçok ülke, önlemler çerçevesinde Güney Afrika’ya deniz, kara ve hava yolu ulaşımını askıya aldı. Fakat alınan bu önlemlerden önce varyant İsrail, Güney Kore ve Avrupa’ya çoktan ulaşmıştı. 

BioNTech, Pfizer ve Moderna, yeni varyant ile ilgili açıklamalar yaptı. Özlem Türeci ve Uğur Şahin’in şirketi olan BioNTech, mevcut koronavirüs aşısının söz konusu yeni varyanta karşı etkili olup olmadığını iki hafta içerisinde öğreneceklerini açıkladı. 

ABD merkezli ilaç şirketi Moderna, Omicron varyantı için takviye doz geliştireceğini duyurdu. BioNTech de yeni bir aşı üretebileceklerini söyledi. Eğer yeni COVID-19 varyantı mevcut aşının antikorlarından kaçıyorsa, BioNTech 100 gün içinde yeni aşı üretecek. 

BioNTech aşısı koronavirüse karşı %95’in üzerinde koruma sağlıyor. Fakat The Guardian’ın haberine göre, Omicron varyantı çok fazla sayıda mutasyon taşıdığı ve aynı zamanda çok hızlı bulaştığı için endişeye neden oldu. 

Aylardır mevcut aşıların antikorlarından kaçabilecek varyantları göz önünde bulundurarak yeni araştırmalar yaptıklarını belirten BioNTech, Omicron varyantı gibi virüslere karşı temkinli olduklarını vurguladı. BioNTech, 6 ay içinde mRNA aşısını yeni varyanta uyarlayabileceğini açıkladı. 

Benzer bir açıklama Moderna’nın CEO’su Stéphane Bancel’den geldi. Bancel, “En başından beri, virüs geliştikçe proaktif olmamızın zorunlu olduğunu söyledik. Omicron varyantındaki mutasyonlar endişe verici. Birkaç gündür bu varyantı ele almak için mümkün olduğunca hızlı hareket ediyoruz.” açıklamalarını yaptı. 

OKUYUN  BioNTech/Pfizer aşısının yeni etkinlik oranı açıklandı!

Buna ek olarak COVID-19 aşıları geliştiren Johnson & Johnson ve Oxford/AstraZeneca gibi diğer ekipler de Omicron varyantı üzerinde çalışmaya başladı.