Koronavirüs tedavisinde kullanılan Hidroksiklorokin adlı ilaç, Sağlık Bakanlığı tarafından tedavi rehberinden çıkartıldı. Sıtma ilacı olarak da bilinen ilaç artık COVID-19 hastalarına verilmeyecek.

Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı, koronavirüs tedavisi kapsamında rehberde olan Hidroksiklorokin adlı ilacı rehberden çıkarttı. 

Pek çok ülkede bu ilaçların hâla kullanıldığı belirtilerek, şu ifadeler kullanıldı:

İlerleyen süreçte bu ajanların yaygın kullanımıyla klinik sonuçlarının daha yaygın bir şekilde ortaya çıkması ve Kovid-19’daki etkinliğini değerlendiren randomize kontrollü klinik çalışmaların yayımlanmasıyla tedavi önerileri gözden geçirilerek güncellenmiştir. Ancak Kovid-19’a karşı etkili antiviral bulunması konusunda halen çok fazla sayıda klinik çalışma devam ettiğinden, bu çalışmaların sonuçları yakından izlenip virüsün geçirdiği mutasyonlar ve bu mutasyonların klinik bulgulara yansıması da takip edilerek tedavi rehberinde gerektiğinde tekrar güncellemeler yapılabilecektir.

Hidroksiklorokin

Rehberden bu kapsamda Kovid-19 tedavisi için Hidroksiklorokin ilacı çıkarıldı. Rehbere, Kovid-19 hastalarında bakteriyel koenfeksiyonun ( %3.5 oranında )( eşlik eden enfeksiyon ) düşük saptanması nedeniyle ampirik antibiyotik kullanımının önerilmediği ifadesi eklendi.

OKUYUN  Görme engelliler için navigasyonlu ayakkabı üretildi