Eskişehir Şehir Hastanesi’nde bir süredir koronavirüsü atlatan kişilerin takibi yapılıyordu. Yaklaşık 2.100 kişinin takip edildiği araştırmanın sonuçları ise oldukça tedirgin edici çünkü bu kişilerden bazıları hastalığı atlatsa bile atlatamamış gibi yaşamlarına devam ediyorlar.

Covid Sonrası İzlem Merkezi’nin yürüttüğü çalışmaya göre koronavirüsü yendikten sonra 5 ay boyunca takip edilen kişilerde en çok; solunum yetmezliği, eklem ağrısı, halsizlik, uyku bozukluğu, yorgunluk, unutkanlık, ve dalgınlık gibi semptomlar gözlemlendi. Az da olsa bazı kişilerde, göz ve ciltte döküntü/kaşıntı gibi şikayetler de gözlemlendi.

10 hastadan birinde solunum yetmezliği

Eskişehir Şehir Hastanesi’nin Başhekimi Dr. Yaşar Bildirici’nin açıklamalarına göre her 10 kişiden birinde koronavirüsü atlatsa bile sonrasında solunum yetmezliği problemiyle karşılaşıldığı tespit edildi. Merkezde görev almakta olan Dr. Şebnem Eker Güvenç’in yaptığı açıklamaya göre ise hastalığının en yaygın etkilerinin nefes darlığı, halsizlik, çabuk yorulma ve eklem ağrısı olduğu belirtildi. Doktor, yapılan kontrollerde farklı etkilerle de karşılaştıklarını ifade etti. Aynı zamanda, yine de her bulgunun Covid-19’la ilişkilendirilmemesi gerektiğini ve bu konuda çalışmaların devam ettiğini vurguladı.

OKUYUN  BioNTech aşısı takviminin seyrini değiştirecek çalışma