ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC), tarafından bir araştırma sonucu ile, COVID-19’a karşı korumada en etkili olan aşıların güncel verileri paylaşıldı. Pfizer-BioNTech, Moderna ve Johnson & Johnson aşılarının koruma oranları bu araştırma ile kamuoyuna açıklandı.

CDC’nin açıkladığı verilere göre, en etkin koruma sağlayan aşı Moderna aşısı oldu. Moderna’dan sonra ise Pfizer-BioNTech aşısı geliyor. J&J aşısının ise koruma oranı oldukça geride

Koruma oranları

ABD’nin 18 eyaletinde yer alan 21 hastane verileri incelendi ve yaklaşık 1300 görünllü hastada testler yapıldı. Şu ana dek hiçbir şekilde aşı olmamış 2300 kişiyle karşılaştırılarak veriler oluşturuldu. CDC‘nin resmi raporu, BioNTech‘in uzun vadede Moderna kadar etkili bir çözüm üretemediğini gösteriyor.

Araştırma sonucuna göre Moderna %93 oranında bir koruma oranı sunuyor. Pfizer-BioNTech ise %88 oranında bir koruma oranı sağlıyor. Diğer aşılara göre geride kaldığı görülen J&J ise %71 koruma oranında kaldı.

CDC, geçtiğimiz Nisan ayında Moderna’nın diğer aşılara göre daha fazla yan etkiye sahip olduğunu belirten bir başka rapor daha yayınlamıştı. Pfizer-Biontech’in yüzde 65.4 oranında yan etki gösterdiği hastalarda, Moderna’nın aşısında bu oran yüzde 74‘ü buluyordu. Bu anlamda yapılan her yeni çalışmada farklı veriler elde edildiği dikkat çekiyor. Moderna‘nın aşısı henüz Türkiye’de mevcut değil.

OKUYUN  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca aşı süreciyle ilgili açıklamalarda bulundu!