ABD’nin New York şehrinde, restoranlar, spor salonları ve tiyatrolar gibi kapalı mekanlara giriş için aşı şartı zorunluluğu getirilecek.

New York Times haberine göre, Covid-19 önlemleri kapsamında sadece buralara girecek vatandaşlardan değil aynı zamanda orada çalışan insanlardan da aşı olma şartı istenecek. “NYC Geçiş Anahtarı” (Key To NYC Pass) olarak adlandırılan bu normalleşme programının Eylül ayı ortalarında başlayacağı öngörülüyor. New York Belediye Başkanı Bill de Blasio, geçtiğimiz günlerde düzenlediği basın toplantısında bu normalleşme programını açıklarken, kapalı mekanlara kabul edilecek insanların en az bir doz Covid-19 aşısı olması gerektiğini söyledi.

Uygulamalar kullanılacak

New York Belediye Başkanı De Blasio, önümüzdeki haftalarda daha detaylı bir şekilde bu programın nasıl işleyeceğini anlatacak. Vatandaşlar aşı olup olmadıklarını NYC COVID Safe App veya Excelsior Pass uygulamalarıyla kanıtlayabilecekler. De Blasio’nun aktardığına göre bu programa ihtiyaç duyulmasının sebebi, aşırı bulaşıcı olan Delta varyantının vaka sayılarındaki artışa sebep olması. Verilere göre geçtiğimiz Temmuz ayında Delta varyantı kaynaklı vakalar, genel Covid-19 vakalarının %80’inden fazlasını oluşturuyor.

OKUYUN  En çok aşı yapan ülkeler belli oldu! Türkiye kaçıncı sırada?