Kış aylarına girdiğimiz şu dönemde, koronavirüs ile mücadelede yeni bir döneme giriş planlanıyor. Lokanta, kafe ve AVM gibi yerlere girişte istenen HES kodu artık yerini aşı kartı zorunluluğuna bırakabilir. Ayrıca aşı karşıtlarını aşıya ikna etmek için yerli aşı Turkovac ile ilgili de büyük bir kampanya planlanıyor.

Hürriyet gazetesinden Nuray Babacan’ın haberine göre, Turkovac aşısının üretimi konusunda çalışmalar hızlandı ve aşı ile ilgili endişesi olanlar için yerli aşı kampanyası yolda.

Yerli aşıda son durum

Yerli aşı Turkovac’ın üçüncü doz hatırlatma aşısı olarak kullanılması planlar arasında bulunuyor. DSÖ’nün yüzde 50 etkinliği yeterli bulduğu belirtilirken, yapılan çalışmalarda Turkovac’ın Sinovac’dan daha etkin olduğu saptandı. Aşının, İngiliz varyantı virüs için başarılı koruma sonucu verdiği, Delta varyantı için de denemelerin sürdüğü bilgisi paylaşıldı.

Aşı kartı zorunluluğu gelebilir

Yapılan toplantılarda uzmanların, HES kodu zorunluluğu olan yerlere girişte aşı kartı zorunluluğu getirilmesini önerdiği öğrenildi. Lokantalar, kafeler ve AVM’ler dahil olmak üzere kapalı mekanlar için bu şartın uygulanması talep ediliyor. Uzmanlar, büyük şehirlere dönüşün tamamlandığını, üniversitelerin de açılmasıyla, ardışık vaka etkisinin Ekim 15’de görüleceğini belirtiyorlar.

OKUYUN  Yerli otomobil girişimi TOGG Avrupa'ya açılıyor!