Koronavirüsle mücadele bir yandan aşılama ile devam ederken, bir yandan da yeni varyantlar doğmaya devam ediyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) yaptığı açıklamaya göre Delta varyantı yeni baskın tür olmaya başladı. Üstelik bu tür, diğerlerinden daha çok bulaşıcı olma özelliğine de sahip.

İlk olarak, Hindistan’da görülen SARS-CoV-2’nin Delta varyantı tehlike saçmaya devam ediyor. Son yapılan araştırmalara göre Delta varyantı, İngiltere’de görülen Alfa varyantından %65 daha fazla bulaşma özelliğine sahip. Diğer yandan ise DSÖ yetkilileri, bu varyantın aşı karşısındaki direncini görebilmek için daha fazla araştırma yapılması gerektiğini belirtti.

BioNTech şirketinin kurucusu Uğur Şahin‘de geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, Delta varyantı hakkındaki endişelerinden bahsetmişti. Uğur Şahin, İngiltere’deki aşılamanın nerdeyse %50 oranında tamamlandığı halde, Delta varyantının vaka sayılarını arttırdığını ifade etmişti. Ayrıca Şahin’e göre Delta varyantı, küresel olarak 4. dalgaya sebep olabilir.

OKUYUN  Yerli otomobil girişimi TOGG Avrupa'ya açılıyor!