Oxford Üniversitesi ve İsviçre merkezli Grangettes Hematoloji ve Onkoloji Merkezi yaptığı ortak çalışmada, çoğu insanın kullandığı deodorantlar ile ilgili çok önemli bir araştırmayı tamamladı. Araştırma sonucu deodorantların meme kanserine yol açtığı kanıtlandı.

Yapılan araştırmada, ter kokusunu önlemek için kullanılan deodorant ürünlerinin içerisinde alüminyum bulunduğu ve bu alüminyumun meme kanserine yol açabileceği ortaya çıktı.

Deodorantlardaki alüminyum ter bezlerini tıkayarak ter kokusunu önlüyor. Bunun kansere yol açmadığı yönünde daha önce bazı çalışmalar yayınlanmıştı ancak bu durumun doğru olmadığı anlaşıldı. Uzmanlar, hamster hücreleri üzerinde yaptıkları çalışmalarda, alüminyumun vücut tarafından emilebildiği tespit edildi. Bu da kansere yol açıyordu.

Meme kanserine neden oluyor

Çalışmalar sonucunda, zehirli olan alüminyum tuzlarının kadınlık hormonu olan östrojeni taklit ederek hücreler tarafından emildiği tespit edildi. Bu da hücrelerde bozulmalara neden oluyordu. Alüminyum tuzuna 24 saat boyunca maruz kalan hamster hücreleri, kromozom yapısı ve sayısı açısından bozulmuşlardı. Bilim camiasının “genomik kararsızlık” olarak nitelendirdiği durum, hücrelerin kötü huylu tümörlere, yani kansere yol açmasına neden oluyordu. Uzmanlar, yaptıkları çalışmalar sonucunda deodorantların meme kanserine yol açabileceğini kesin bir şekilde göstermiş oldular.

Diğer kozmetik ürünleri de benzer sonuçlara neden oluyor

Araştırma uzmanları, meme kanserine yol açan tek kozmetik ürününün deodorant olmadığı belirtiyor. Başta güneş kremi olmak üzere, alüminyum içeren ürünlerin tamamı kansere neden olabilir. Bilim insanları bu ürünlerin kullanılırken daha dikkatli olması yönünde uyarıda bulunuyor.

OKUYUN  Apple, sızıntıları engellemek için çalışanlarına kamera takacak!