Araştırmacılar, koronavirüsün koldaki tekrarlayan kan pıhtılarını tetiklediğini bildirdi. Rutgers Üniversitesi’nden Robert Wood Johnson Tıp Fakültesi’ndeki araştırmacılar çalışmayı yürüttü.

Bu vaka çalışmasında bilim adamları, Mart 2020 ile Mayıs 2020 arasında hastaneye kaldırılmış 1.000 koronavirüs vakasını inceledi. Araştırma ekibi, COVID-19’un neden olduğu iltihaplanmanın üst uzuvlarda (kalçalar, bilekler, dirsekler vb.) Kan pıhtılarına nasıl neden olabileceğini gösterdi. Bulgularını ve en iyi tedavi yöntemlerini “Viruses” dergisinde yayınladılar.

COVID-19, pıhtılaşmayı tetikliyor

Önceki bir çalışmada, bilim adamları COVID-19’dan sonra alt ekstremitelerde derin ven trombozu (ödem) keşfettiler. Ancak bu yeni çalışmaya göre, koronavirüs üst ekstremitelerde derin ven trombozunu da tetikledi. Üst ekstremite kan pıhtısı teşhisi konulan 85 yaşındaki erkek hasta, COVID-19’dan sonra nüksetti.

Rutgers Robert Wood Johnson Tıp Fakültesinden Dr. Payal Parikh, yapılan çalışmayla ilgili, “Hasta, sol kolunda şişlik şikayeti ile hekime başvurdu. Ardından ileri tedavi için hastaneye gönderdiler. Hastaya üst kol kan pıhtısı ve asemptomatik COVID-19 enfeksiyonu teşhisi koydular.” ifadelerini kullandı.

Parikh, hastanın oksijen seviyesinin azalmadığını, üst ekstremite derin ven kan pıhtısının tedavisi için hastaneye kaldırıldığını söyledi. Ayrıca, kan pıhtılarının öncesinde şiddetli kronik iltihaplanma görüldüğünü ifadelerine ekledi.

Kol yorgunluğunu asla hafife almayın

 

Derin ven trombozu vakalarının çoğunluğu bacaklarda oluşuyor. Kan pıhtısının sadece yüzde 10’u kollarda ve bu vakaların yalnızca yüzde 9’u tekrar ediyor. Parikh, “Bu hastaların yüzde 30’unda kan pıhtısı akciğere gidebilir. Ayrıca muhtemelen ölümcül olabileceği için bu endişe verici. Diğer sakat bırakan komplikasyonlar arasında sürekli şişlik, ağrı ve kol yorgunluğu yer alır.” dedi.

Çalışmada araştırmacılar hekimlere tavsiyelerde bulundu. Açıklanamayan şişlik semptomları olan hastalar için, doktorlar derin ven trombozunu düşünmeliler. Ancak, COVID-19 için test yapmayı düşünmelerini önerdiler. Koronavirüs pozitif olan kişiler, oksijen seviyeleri düşerse, nefes darlığı ve açıklanamayan şişlik varsa tıbbi yardım almalıdır.

OKUYUN  Yapay nöronlar artık anlık beyin sinyallerini algılayabiliyor! Nöromorfik çipler geleceğimizi şekillendirmeye geliyor

Araştırmacı Parikh, koronavirüs enfeksiyonu durumunda daha önce derin ven trombozu teşhisi konanların daha büyük risk altında olduğunu söyledi. Ayrıca kronik kan hastalıklarından muzdarip ve kan pıhtılaşmasına yatkın olanların da risk altında olduğunu sözlerine ekledi.