Daha önce aşı olanlara iPhone 12’de dahil birçok hediye dağıtılacağını açıklayan Çekya, bu kez teşvik amacıyla yeni bir yol daha deniyor. Çekya hükümeti Covid-19 aşılarını tam yaptıran devlet çalışanlarına fazladan tatil verilecek.

Çekya hükümeti cuma günü bir açıklama yaptı ve koronavirüs aşılarını yaptıran devlet çalışanlarına iki gün ücretli tatil hakkı vereceğini duyurdu. Çekya Başbakanı Andrej Babiš, başkent Prag’da düzenlediği basın toplantısında tatil hakkının 2021’in sonuna kadar geçerli olacağını söyledi.

Başbakan daha önce çekilişler yaparak iPhone 12 gibi birçok ödülle koronavirüs aşısı olan insanları ödüllendireceğini belirtmişti. Babiš, hükümetin aşılanmayı “en önemli şey” olarak gördüğünü ve vatandaşları sürekli olarak “teşvik etmeye” devam edeceğini söyledi.

10.6 milyon nüfusa sahip olan ülkede pandeminin başından bu yana 30.363 ölüm ve 1.6 milyondan fazla vaka tespit edildi. Verilere göre de şu ana kadar Çekya’nın yetişkin nüfusunun yaklaşık %62.6‘sı en az bir doz, %54.2’si ise tamamen aşılandı.

Avrupa Birliği’nin tamamında ise yetişkinlerin %70.5’ine tek doz, %57.3’ü ise tamamen aşılanmış durumda.

Çekya başbakanı: Aşı olanlara iPhone 12 ve birçok hediye vereceğiz

OKUYUN  Salgının yayılmasından aşı olmayanlar sorumlu tutulacak!