Bilim insanları, BioNTech aşısının doz aralıklarının 3 yerine 12 hafta olmasının daha yararlı olduğunu söylüyor. Ayrıca dozlar arası dönemin 12 haftaya çıkmasıyla beraber antikorların arttığını keşfettiler.

Yazılan bir makaleye göre, Pfizer aşısının ikinci dozundaki gecikmenin bağışıklığı güçlendirdiği ortaya çıktı. Araştırmacılar, 3 yerine 12 hafta sonra tekrar aşılananlarda Sars-CoV-2’ye karşı, 3,5 kat daha yüksek antikor tespit etti. Birmingham Üniversitesi’ndeki araştırmacıların yürüttüğü çalışma, henüz hakem incelemesinden geçmedi.

28 Nisan 2021 tarihinde gerçekleştirilen bir basın toplantısında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Bugün yaptığımız Bilim Kurulu toplantısında aşıyı geliştiren Prof. Dr. Uğur Şahin Hocamızın da görüşünü alarak BioNTech aşısının iki dozunun uygulanması arasındaki sürenin 6- 8 hafta olarak uygulanmasına karar verilmiştir.” ifadelerini kullanmıştı.

Bakan Koca’nın açıklamasıyla doz aralıklarının açılması aşı konusunda tedirginliğe ve şüpheye neden oldu. Ancak yapılan yeni bir çalışma iki dozun arasındaki sürenin daha da açılmış olması gerektiğini ileri sürüyor.

80’li yaşlardaki ilk dozu olan 175 kişinin kan tahlillerini inceleyen Araştırmacılar, katılımcıların 99’u 3 hafta sonra ikinci dozu aldı. 73’ü kişi ise 12 hafta bekledi. İkinci dozdan sonra herkesin virüsün başak proteinine karşı antikoru vardı. Öte yandan 12 haftalık grupta antikor seviyesi 3,5 kat daha yüksekti.

Epidemiyolog Dr. Gayatri Amirthalingam, “Bu çalışma, ikinci dozu erteleme yaklaşımının gerçekten işe yaradığına dair kanıtları destekliyor. Bireylerin ikinci dozlarını tamamlamaları gerekiyor. Çünkü yalnızca ek koruma sağlamakla kalmıyor. Aynı zamanda Covid-19’a karşı potansiyel olarak daha uzun süreli koruma sağlıyor.” şeklinde konuştu.

Araştırmacı, yapılan çalışmanın, aşının kısıtlı ve risk altındaki popülasyonun ise büyük olduğunda, ikinci dozu erteleme politikasına çok büyük destek sağladığını ifade etti.

İşte yapılan bu çalışmalara göre, BioNTech aşısı yeni koronavirüse karşı %94 koruma sağlıyor. Aşı kampanyalarının etkili bir şekilde ilerlemesi için Avrupa ülkeleri doz aralıklarını uzatmıştı. Bunlara örnek olarak doz aralıklarını 6 haftaya çıkaran Almanya ve Fransa verilebilir.

OKUYUN  Koronavirüsü atlatan her 10 kişiden birinde solunum yetmezliği devam ediyor!