1 yılı aşkın süredir COVID-19 ile mücadele eden bir hastayı inceleyen bilim insanları, ilginç bir mutasyon vakası ile karşı karşıya kaldı. Kadının vücudunu sahiplenen COVID-19’un onlarca kez mutasyon geçirdiği ortaya çıktı.

Rusya’da doktorlar tarafından ‘Hasta S‘ olarak adlandırılan kadın, ilk defa 2020 yılının nisan ayında virüse yakalanmıştı. O günden beri iyileşmeyen hastayı inceleyen bilim insanları, COVID-19’un kadının vücudunda durmadan mutasyon geçirdiğini keşfetti. O günden beri hiç iyileşmeyen talihsiz ‘Hasta S’in vücudunda 40 farklı varyant bulundu.

COVID-19’dan dolayı en uzun süre hasta olan kişi olarak kayıtlara geçen kadın, yaklaşık olarak 1 yıl 3 aydır salgınla mücadele ediyor. COVID-19 salgınının en ilginç vakası olarak görülen ‘Hasta S’in vücudu, adeta koronavirüs için bir spor salonu görevi görüyor. Elde edilen bilgilere göre virüs, ‘Hasta S’in vücudunda 1 yılı aşkın süre boyunca evrilmiş.

Yapılan incelemelerden sonra talihsiz kadının vücudunda 40 mutasyona rastlandı. Bulgular karşısında şok geçiren uzmanlar, “COVID-19, hastanın vücudunu bir spor salonu gibi kullanarak kendini daha fit ve sağlıklı hale getirmiş ve güçlenmiş. Virüs hızla mutasyona uğramaya da devam ediyor.” ifadelerini kullandı.

Ekibe dahil olan Profesör Georgii Bazykin, “Bu tür virüsler bulundukları vücutta çok kısa bir sürede mutasyona uğruyor ve bağışıklık sistemi düşük olan bireylere saldırıyorlar. Bu örnekte virüs hastanın bedenini bir spor salonu gibi kullandı. Virüs hayatta kalmak ve daha hızlı üremek için mutasyona uğradı. Antikorlardan kaçmak için yüzey proteinlerini değiştirdi” ifadelerine yer verdi.

Öte yandan araştırmaya dahil olan isimlerden Evgeniia Alekseeva ise virüsün neden olmayan bir antikora karşı yüzeyini değiştirdiğine anlam veremediğini söyledi. Bilim insanları, yeni varyantların işte bu şekilde oluşabileceğini ifade etti.

OKUYUN  Cem Yılmaz ve Ezgi Mola gibi ünlü isimlerden aşı çağrısı! Fahrettin Koca paylaştı...