Kronik ağrılarla başa çıkmanın en kolay ve yaygın yöntemi tahmin edebileceğiniz gibi ağrı kesici ilaçlar. Ancak ağrı kesici ilaçların hem yan etkileri hem de bağımlılık yapması nedeniyle beraberinde birçok sorunu da getiriyor. Ancak artık ağrı kesici ilaçları hayatımızdan çıkarabileceğiz. Nasıl mı?

İsveçli bilim insanları, ağrıları azaltmayı sağlayan ve tamamen yan etkisiz bir yöntem buldu. Science Advances’te yayınlanan makalede kronik ağrı tedavisinde kullanılacak yan etkisiz yöntemin adı: Lund Yöntemi

Lund Yöntemi nedir?

Ağrı kesiciler hızlı ve kolay bir yöntem olabilir ancak bağımlılık ve yan etkiler de beraberinde gelen problemlerden. Yeni keşfedilen Lund Yöntemi sayesinde yan etiklerle karşlaşmadan ağrılar giderilebiliyor.

Lund yöntemi, kronik ağrı çeken insanların tedavisinde kullanılacak yan etkisiz bir ağrı hafifletme yöntemidir. Yöntem, bir grup elektrotun beyne implante edilmesiyle gerçekleşir. Yan etkisi olmayan saf ağrı kesici içeren spesifik elektrotlar implante aracılığıyla beyne izole edilir. Bu sayede beynin ağrı kontrol merkezleri devreye sokulur. Ağrı yollarındaki sinyal transferi durdurularak ağrının sonlanması hedeflenir.

Lund yöntemi araştırmasını gerçekleştiren ekip, tedavi sırasında herhangi bir motor beceri ya da duysam sistemleri etkilemeden ağrıyı kontrol etmeyi başardığını ve yöntemin son derece güvenli olduğunu belirtti.

Fareler üzerinde başarıya ulaşan deneyin çalışmacılarından Matilde Forni, insan beyninin farelerinkine çok benzediğini bu yöntemin insanlara da uygulanabileceğini belirtti. Araştırmada görevli Nörofizyoloji Profesörü Jens Schouenborg, bu tekniğin beynin tüm bölümlerinde kullanılabileceğini ifade etti. Bu dikkate alındığında da ağrı dışında birçok rahatsızlığın da sonuna getirebileceği düşünülüyor. Profesör Schouenborg; parkinson, epilepsi ve depresyon gibi rahatsızlıkların çözümünde de kullanılabileceğini ön görüyor.

OKUYUN  Sandığımızdan daha zekiler: 1 haftada 12 isim öğrenip 2 ay akıllarında tutuyorlar