ABD Hazine Bakanlığı yaptığı açıklama ile koronavirüs aşısı olan her vatandaşa 100 dolar verileceğini duyurdu. Salgının etkilerini azaltmak için 350 milyar dolarlık bir fon da ayrıldığı belirtildi.

Koronavirüs vakaları tüm dünyada tekrar yükselişe geçti ve koronavirüs ile savaşımızda en büyük yardımcımız aşılar. Daha bulaşıcı olan Delta varyantı da artış göstermekte. Ülkeler toplumsal bağışıklığı artırmak için aşıya teşvik amacıyla birçok kampanya düzenliyor. Bunlardan sonuncusu Amerika Birleşik Devletleri’nden geldi.

ABD Hazine Bakanlığı ülke, bölge ve yerel yönetimlerin salgına karşılık verebilmelerini ve ekonomik etkiyi azaltmalarını sağlamak için 350 milyar dolarlık fon ayrıldığını duyurdu. Ek olarak Başkan Joe Biden, yeni aşılanan her Amerikalı için 100 dolar ödeme yapacaklarını belirtti.

İşte ABD Hazine Bakanlığı’ndan yapılan çağrı:

“Bugün, Başkan, eyalet, bölge ve yerel yönetimleri aşı oranlarını artırmak, toplulukları korumak ve hayat kurtarmak için ekstra bir teşvik olarak yeni aşılanan her Amerikalı için 100 dolar ödeme yapmaya çağırıyor.”

ABD Başkanı’nın karşılık bulacak olan bu çağrısı, ülkede Delta varyantına karşı artan endişeyle tetiklendi. ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri’ne (CDC) göre ABD’de Amerikalıların yalnızca %57,2’lik kısmı en az bir doz aşı oldu. CDC, geçtiğimiz gün insanları kapalı alanlarda maske takmaya yönlendirmişti.

 

OKUYUN  TikTok'un yeni gizlilik politikası tepkilere neden oldu!