Rus yetkililer, Google ve YouTube’a erişim sorununun nedeni olarak, Strazburg’daki bir veri merkezinde çıkan yangını gösterdi.

Ülkenin medya gözlemcisi Roskomnadzor, kesintinin çıkan yangından kaynaklandığını Twitter hesabında paylaştı. Bahsi geçen veri merkezi, Avrupa, Amerika ve Asya’da 32 siteyi çalıştıran Fransız bulut hizmet sağlayıcısı OVH’ye ait. Yangının nasıl çıktığı henüz bilinmiyor.  OVH’nin CEO’su Octave Klaba, müşterilerinden ‘’olağanüstü durum kurtarma planını etkinleştirmelerini’’ istedi. 

OVH, 140 ülkede 1,6 milyon müşteriye bulut hizmeti sağlıyor

Veri merkezinde çıkan yangının, Fransız hükümeti, kripto para borsası Deribit ve Paris’teki Pompidou Merkezi dahil olmak üzere birçok büyük çevrimiçi hizmeti etkilediğine inanılıyor. Çok oyunculu bir video oyunu olan Rust da bu yangından etkilendi. Rust oyunu geliştiricileri, bazı oyuncuların ilerleme verilerinin kalıcı olarak kaybolduğunu tweetledi.  Google kesintileri ile Twitter’ın hızının yavaşlatıldığnın duyurusu aynı gün geldi. Twitter’ın hızı da Roskomnadzor’un intihar, uyuşturucu ve pornografiyle ilgili 3.000 yayını kaldırmadığı için yavaşlatılmıştı.