Dünyanın en popüler siteleri arasında olan Reddit, içerisinde A'dan Z'ye neredeyse her konuda bilgi, tartışma ve içerik barındıran bir sosyal medya. Reddit, özgür fikir paylaşımı ile ortaya çıkmış, bir nevi forum mantığıyla da çalışan ancak insanların etkileşimi sayesinde bir sosyal medya olarak da adlandırılabilecek bir site. Peki Reddit nedir? Ne işe yarar? Subreddit nedir? İşinize yarayabilecek subredditler nelerdir? İşte detaylar...

Reddit nedir?

Reddit'in ismi Read (okumak) ve it (o) kelime oyunundan gelmektedir. Reddit'te yer alan içerikler kullanıcılar tarafından oluşturulur. Metnin yanında fotoğraf ve videolarda içerik olarak siteye eklenebilir. Reddit'i sosyal haber, bilgi paylaşımı ve tartışma platformu olarak kısaca adlandırılabilir.

Subreddit nedir?

Reddit'in içerisinde farklı konuları ele alan "subreddit" adı verilen gruplar vardır. Örnek vermek gerekirse, tenis bir subreddit'tir ve burada paylaşılıp, kullanıcılar tarafından yüksek oy verilen gönderiler eğer yeteri kadar oy alırsa Reddit'in ana sayfasında da gözükür. Siteye kayıtlı her kullanıcı kendi subreddit'ini oluşturabilir. Subredditlerin ismi "r/" ile başlar. Subredditlerin internet adresi de bu şekildedir. Mesela "r/Science" subredditinde bilim ile ilgili paylaşımlar yapılır. Bu subreddit'in adresi de "www.reddit.com/r/science" dır. Her subreddit'in kendi moderatörleri ve kuralları vardır. Subredditi oluşturan kişi istediğini moderatör yapabilir. Moderatörler isterlerse bir kullanıcıyı bu subreddit'ten yasaklayabilir, bu subreddit'teki gönderileri ve yorumları silebilirler. Ayrıca subredditlerin hepsini kapsayan Reddit'in de kendi kuralları ve adminleri vardır. Bunlar subreddit moderatörlerinin yetkisine sahip olmakla birlikte subredditleri silebilir, kullanıcıları Reddit'in tamamından yasaklayabilirler.

Sizin için önerdiğimiz 8 farklı ve yararlı Reddit subreddit'i

Not: Paylaşılan subreddit'ler İngilizce'dir.

Hırsız koala, 3.800 dolar değerinde bitki çaldı! Hırsız koala, 3.800 dolar değerinde bitki çaldı!

1. r/todayilearned (TIL) TIL, kelimenin tam anlamıyla her gün yeni bir şey öğrenmekle ilgilidir. Muhtemelen bu subreddit'i gezerken sürekli yeni bir şeyler ve ilginç gerçekler öğreneceksiniz.

2. r/DIY (Do it yourself) Kendin yap tarzında gönderilerin paylaşıldığı, hiç akla gelmeyecek yöntemlerle sorunları çözebileceğiniz içeriklerin olduğu bir konu. Oldukça eğlenceli içerikler de yer almakta.

3- r/youshouldknow (Bilmeniz gerekenler) Bilmeniz Gerekenler, Yiyecek ve İçecekten Teknolojiye, İlişkilere ve hatta Finansa kadar her türlü faydalı (ve pek kullanışlı olmayan) bilgilerle dolu bir subreddit.

4- r/lifehacks (Hayatın hileleri) Pratik, hayat kurtarıcı ve zekice fikirlerin paylaşışdığı, hayatın hileleri isminden de anlayacağınız gibi günlük hayatınızı kolaylaştıran önerilerin olduğu bir subreddit. 5- r/explainlikeimfive

(5 yaşındayımışım gibi açıkla) İsminden de anlaşılacağı gibi soruları cevaplarken teknik bilgiye girmeden ve 5 yaşındaki bir çocuğa anlatır gibi anlatılan cevaplar olduğu yer.

6- r/dataisbeautiful (Veri harikadır) Bir konu hakkındaki verilerin grafik haline getirilmiş ya da resimlendirilmiş hallerinin olduğu bir subreddit. Her konuda işinize yarayabilecek içerikler bulabilirsiniz.

7- r/AnimalsBeingJerks Hayvanların en komik hallerinin paylaşıldığı ve moralinizi yerine getirecek bir subreddit.

8- r/oddlysatisfying (Garip bir şekilde tatmin edici) İsminden anlaşılacağı gibi garip ama tatmin edici video ve fotoğrafların olduğu bir subreddit.

Editör: Megabayt Haber