ABD merkezli ilaç devlerinden Moderna, ABD'de onaylalan ilk COVID-19 aşısının geliştirilmesinde rakip ilaç şirketi Pfizer ve Alman ortağı BioNTech'e patent ihlali nedeniyle dava açtı. 

Reuters'ta yer alan habere göre, Pfizer ve BioNTech'in Moderna'nın teknolojisini kopyaladığı ve bu sayede kendi ilaçlarını oluşturduğu iddia ediliyor.

Moderna CEO'su Stéphane Bancel konuyla ilgili olarak "Bu davaları, Covid-19 salgınından önceki on yıl içinde geliştirdiğimiz, oluşturmak için milyarlarca dolar yatırım yaptığımız ve patentini aldığımız yenilikçi mRNA teknoloji platformunu korumak için açıyoruz" dedi.

moderna-ap-1726478

COVID-19'un ilk olarak nereden çıktığı çözüldü! COVID-19'un ilk olarak nereden çıktığı çözüldü!

Moderna maddi tazminat istiyor

Bu dava sonrasında Pfizer hisseleri %1.4, BioNTech hisseleri ise %2 oranında değer kaybı yaşadı. Moderna temsilcileri, miktarı belli olmayan bir maddi tazminat talebinde bulunduklarını belirtti. 

Massachusetts eyaletinin Cambridge kentinde 10 yıl önce kurulan Moderna, bağışıklık ilaçlarının oluşturulmasını önemli ölçüde hızlandıran yenilikçi bir mRNA aşı teknolojisi geliştirmişti. Moderna Covid-19 aşısından 10.4 milyar dolar kazanırken rakip Pfizer koronavirüs aşısından 22 milyar dolar gelir elde etti.