Oyuncuların, kripto para madenciliği ve koronavirüs salgınının da etkisiyle artan ekran kartı fiyatlarının düşmesi için biraz daha beklemesi gerekecek.New York merkezli Amerikan yatırım ban...

Oyuncuların, kripto para madenciliği ve koronavirüs salgınının da etkisiyle artan ekran kartı fiyatlarının düşmesi için biraz daha beklemesi gerekecek.

New York merkezli Amerikan yatırım bankası Morgan Stanley'nin analisti Harlan Sur, ekran kartı sıkıntısının 2022'ye kadar süreceğini söyledi. Bu da ekran kartı (GPU) fiyatlarının en az bir yıl daha yüksek kalacağını anlamını taşıyor. Analist Harlan Sur, ekran kartlarına olan talebin arzı %10 ila 30 oranında aştığını açıkladı. Üreticilerin bu açığı kapatmasının en az üç, ortalama ise altı ay süreceğini iddia etti. Analist, pazarın ancak 2022'nin başında normal durumuna dönebileceğini de sözlerine ekledi. Ekran kartı fiyatları son dönemde kripto para madencileri ve koronavirüs salgınının da etkisiyle cep yakan cinsten. NVIDIA yakın zamanda madenciler için özel grafik kartı CMP HX'i duyurdu. Bu GPU'larda ekrana bağlanma seçeneği bulunmuyor.