Microsoft, Xbox oyunlarını televizyonlara, PC’lere, mobil cihazlara ve daha fazlasına getiren Xbox Cloud Gaming (xCloud) hizmetine fare ve klavye desteği eklemeye hazırlanıyor.

Xbox Cloud Gaming hizmetine klavye ve fare eklenecek

Yazılım devi şirket, bu yılın başlarında platforma eklemekle dalga geçtiği yeni kontrol araçlarını yakında Xbox Cloud Gaming‘e eklemeyi planlıyor. Ayrıca Microsoft, oyun geliştiricilerinin desteğiyle gecikme sorunu gibi büyük iyileştirmelerde bulunacak.

Microsoft‘un Xbox oyun akış ekibinde yazılım mühendisi olan Morgan Brown, “PC kullanıcıları için hizmete (xCloud), klavye ve fare desteği eklemek için çalışıyoruz” dedi.

 

Microsoft Flight Simulator şefi Jorg Neumann daha önce Xbox Cloud Gaming‘e fare ve klavye desteği eklenmesinin bu yaz gerçekleşebileceğini söylemişti. Microsoft geliştiricilerinin PC’ye aktarılan Xbox oyunlarının fare ve klavye desteği getirmesi hakkında daha fazla detayı muhtemelen yakında görmeye başlayacağız.

Xbox Cloud Gaming kullanıcılarının bir fare ve klavye kullanarak Xbox oyunlarını oynamasına izin verecek. Sea of ​​Thieves, Minecraft, Halo Infinite ve hatta Fortnite gibi oyunlara, Xbox Cloud Gaming aracılığıyla fare ve klavyeyi des

teği sağladığını görebiliyorduk. Ancak fare ve klavyeyi desteklenen Xbox oyunlarının sayısı yine de nispeten oldukça az. Microsoft, bu yılın sonlarında Xbox Cloud Gaming‘in kitaplığını genişlettiğinde bu yeni destek hizmet kullanıcıları için kesinlikle faydalı olacaktır.

Fare ve klavye desteğinin yanı sıra Microsoft, geliştiricilere oyunlarında akış gecikmesini iyileştirmenin daha fazla yolunu arıyor. Microsoft, genel olarak 72 ms‘ye varan gecikme sürelerinin tasarrufunu sağlayabilen yeni bir görüntü ayrıntıları API‘si üzerinde çalışıyor. Bu yeni çalışma, bekleme sürelerini ve hatta TV’ler için gereken ölçeklendirmeyi ortadan kaldırmak için yazılımdaki donanım özelliklerini yeniden üreten Direct Capture kullanılacak.

OKUYUN  WhatsApp Web nedir ve nasıl kullanılır? Hadi birlikte öğrenelim...

Xbox Cloud Gaming, oyunları mobil cihazlarda 720p‘ye ve PC’de ve web’de 1080p‘ye kadar ölçeklendirdiğinden, çözünürlük sınırlaması şu anda çoğu oyun geliştiricisi için pek de bir sorun olmayacak.

Dev hizmet televizyonlara geliyor

Artık her platformda Xbox oyunlarını oynamak için kolaylıklar sunan Microsoft, Xbox Cloud Gaming sayesinde konsola ihtiyaç duymadan Xbox ve Windows oyunlarını istediğimiz platform üzerinden oynamamızı sağlıyor. Tarayıcı üzerinden iOS ve Mac için, yerleşik uygulamalar ile Android ve Windows için bulut oyun deneyimi sunan Microsoft, Xbox deneyimini şimdi de Samsung TV’ler için getirmeye hazırlanıyor.

Değerli düşüncelerinizi biz Megabayt ekibiyle yorumlarda paylaşabilirsiniz.