Jungle Runner 2k21 adlı oyun Türk yazılımcılar tarafından geliştirilmişti ancak bu oyun dünden bu yana sosyal medyada gündem oldu. Kosta Eleftheriou isimli Twitter kullanıcısı, App Store’da bulunan bu uygulamayı fark etti.

Fark edilen bu uygulama dışarıdan bakıldığında çocuk oyunu olarak görülüyor ama oyunun aslında gizli bir online kumar uygulaması olduğu tespit edildi.

Çocuk oyunu, kumar uygulaması çıktı

Kosta Eleftheriou bu uygulamayı tespit eden bir uygulama geliştiricisi. Bahsi geçen bu oyunda önce insanların karşısına basit bir 2D bir parkur para toplayan maymun çıkıyor. Oyunda buraya kadar her şey normal ancak gerçekler sonradan ortaya çıkıyor. Oyunda ilerleme kaydedildikçe bir süre sonra perdeler kaldırılıyor ve sanal kumar kısmı başlıyor.

Oyuna Türkiye’den bağlanmak isteyen kullanıcıların karşısına düşük grafikli ve bug dolu koşan bir maymun yerine kripto paralarla çalışan bir online casino uygulaması çıkıyor. Buradaki fark ise oynamak için para yüklediğiniz zaman kazansanız bile hesabınıza para gelmiyor.

Bu olayı fark eden Twitter kullanıcısı ise Apple’ın güven anlayışını tehlikeye attığını ve bunu kullandığını da açıkladı. Oyun, çocuklar için sıradan mobil oyun olarak gözüktüğünden dolayı da Apple’ın güvenlik testinden kolayca geçebilmeyi başardı.

OKUYUN  Yeni Call of Duty'den bilgiler gelmeye başladı: Oyunun teması ne olacak?

İnandırıcılığı artsın diye CNN Türk kullanıldı

Uygulamanın birkaç aydır var olduğu tespit edildi ancak kullanıcıların güvenliğini kazanmak için CNN Türk’de ekranlara çıktığını gösteren görseller bile kullanılmış. Durumla ilgili resmi bir açıklama gelmese de büyük siteler durumu açığa çıkarınca bazı bölgeler için App Store’dan kaldırıldı.

Siz bu olayla ilgili ne düşünüyorsunuz? Bu tarz bir durumu yaşadınız mı? Görüşlerinizi Megabayt ekibiyle paylaşmayı unutmayın.