Microsoft’un 2015 yılında piyasaya sürdüğü Windows 10 işletim sistemi, yüzde 75‘lik pazar payı ile günümüzün en popüler işletim sistemidir. Microsoft’un başarısının arkasında, yıllar önce piyasaya sürülen efsanevi işletim sistemleri bulunuyor. Bu işletim sistemleri, Windows konseptini insanların hayatına taşıdı.

Microsoft, dünya çapında özellikle Windows 95 ve 98 sürümlerinde büyük bir popülerlik kazandı. Bilgisayarların popüler hale geldiği dönemde oyun ve yazılım dünyası da bugünün temelini attı.

Nostaljiyi buram buran hissedin

Emupedia tarafından oluşturulan web sitesi, tarayıcınızda EmuOS, Windows 95, Windows 98 ve Windows Millennium Edition (ME) işletim sistemlerinin kullanılmasına olanak sağlıyor. Ayrıca işletim sistemine ek olarak günümüzde temelini oluşturan bazı uygulamalar ve oyunlar da işletim sistemine yüklenmiş durumda.

Örneğin, Windows 95 işletim sistemi, FPS oyunlarının atası sayılan Wolfenstein 3D, Doom 1, Quake 1, 1996’nın Tomb Raider ve Command and Conquer gibi efsanevi oyunlarla birlikte geliyor. Tüm bu eski oyunlar ve yazılımlar simülasyon yazılımları ile hayata döndürüldü.

Ancak görselden de görebileceğiniz gibi işletim sisteminde bazı popüler mobil oyunlar, bilgisayar oyunları ve yazılımlar bulunuyor. Bunun nedeni, geliştiricilerin retro tarzı grafikler de dahil olmak üzere, modern ağ teknolojisi kullanılarak geliştirilen oyunları ve yazılımları da sistemlerine eklemesinde yatıyor. Bu nedenle, site ölümsüzleştirilecek yapımlar içeriyor.

Sayfaya bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

OKUYUN  Apple AirPods, Mac'e Android'e veya Windows işletim sistemli bilgisiyarlara nasıl bağlanır?