Victura’nın yayıncılığını yaptığı, geliştiricilğiniyse Highwire Games’in yaptığı birinci şahıs bakış açısına sahip olan Six Days in Fallujah’a tepkiler gelmeye başladı. 

Normalde Konami tarafından yayınlanacak Six Days in Fallujah‘ın savaş karşıtı grupların ve savaş gazilerinin oyunu eleştirmelerinin ardından yayını iptal edilmişti. Victura tarafından oyun geçtiğimiz aylarda tekrar duyurulmuştu. Ancak oyun yeniden tepki almaya başladı. 

Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi; Valve, Sony ve Microsoft ile iletişime geçerek oyunun yayınlanmamasını talep etti. Amerikan-İslam İlişkiler Konseyi’nin koordinatörlerinden Huzaifa Shahbaz durum ile ilgili şunları söyledi:

“Microsoft, Sony ve Valve’i; dünyada Müslümanlara karşı yapılan şiddeti normalleştirecek olan bir Arap cinayet simülatörü olan Six Days in Fallujah’yı yayınlamayı reddetmesini istiyoruz. Six Days in Fallujah, hayatını kaybeden yüzlerce sivilin olduğu şiddeti haklı çıkarmaya ve Müslüman karşıtlığını güçlendirmeye hizmet ediyor.”

Six Days in Fallujah, Irak’ta 2004 senesinde gerçekleşen II. Felluce Muharebesi’ni konu alıyor. Stüdyonun olayları en yakın şekilde anlatabilmek için birçok askerle röportaj yaptığı belirtilmişti. Six Days in Fallujah bu sene konsollar ve PC için çıkacak. 

OKUYUN  Qualcomm’dan Apple’a ağır taş: “Taklit edilme pohpohlanmanın en iyi şeklidir”