Herkes oyuncunun geçmişinde yeri olan özel oyunlar vardır. Bu oyunlar kimi zaman çok popüler yapımlar kimi zaman da kuytu köşelerde kalmış çok fazla insanın bilmediği oyunlar olabiliyor. Bugün işte o bahsi geçen ‘hayatımızda yer eden’ oyunlardan bahsedeceğim.

Aslında bu yazı biraz öneri yazısı gibi olacak çünkü ‘zevkler ve renkler tartışılmaz’ kavramında da söylendiği gibi “En iyi oyun” ya da “En eğlenceli” oyunlar gibi bir liste yapmak çok zor. O yüzden bugün bir editör önerisi olarak size oynamanızı kesinlikle tavsiye ettiğim 10 oyun önereceğim. Genellikle benim için hikaye ağırlıklı oyunlar her zaman daha önemli olsa da bana göre “tarihin en iyi oyunu” hikayesiyle öne çıkan bir oyun değil. Fazla uzatmadan listemize geçelim.

Mutlaka oynamanız gereken 5 oyun

– Castlevania: Symphony of the Night

Konami’nin günümüzde unuttuğu IP’lerden olan Castlevania’nın bana göre ve birçok otoriteye göre en başarılı oyunu Castlevania: Symphony of the Night, RPG elementlerini metroidvania oyun tarzıyla birleştirmiştir.

Tekrar tekrar oynanabilirliği, müzikleri ve dönemine göre içeriğiyle büyük övgü aldı. Benim için de tarihin en iyi oyunu. Kesinlikle herkesin bu oyunu oynaması ve bu şaheseri deneyimlemesi gerekiyor.

– Silent Hill 2

Aslında Silent Hill 1’in bendeki yeri çok farklıdır.  Hem ilk oynadığım Silent Hill olması hem de Silent Hill dünyasının çok sevdiğim karakterlerini içerisinde barındırmasına rağmen Silent Hill 2 kadar iyi bir oyun olamamıştır.

Silent Hill 2 bir korku oyununun nasıl olması gerektiğini adeta ders niteliğinde gösterir. Sizi basit ses efektleriyle ya da jump-scare’ler kullanarak korkutmaz. Dünyasına öyle bir kapılırsınız ki oyundaki karakterlerin yaşadığı korkunç psikolojiyi adeta kendi ruhunuzda hissedersiniz. Dönemine göre ‘kalas’ denilebilecek bir oynanış tarzına sahip olmasına rağmen müthiş hikayesi ve inanılmaz karakterleyile sizi bir sanat eseri bekliyor.

OKUYUN  PlayStation Plus temmuz oyunlarından biri sızdırıldı

– Metal Gear Solid 1

Evet üçüncü oyunumuzda Hideo Kojima karşımıza çıkıyor. Metal Gear serisinin 3 boyutlu dünyadaki ilk oyunu olan Metal Gear Solid, PS1 konsolunun sınırlarını zorlayan ve oyuncuyla arasındaki duvarı kaldırmayı başarabilen nadir oyunlardan.

Karmaşık ama bir o kadar ilgi çekici hikayesiyle, gizlilik mekaniklerini harmanlayan oyun, her biri efsane olabilecek nevi şahsına münhasır karakterlere sahip bir yapım. Yine Konami’nin oyunu olan Metal Gear Solid 1998 yılında çıkmasına rağmen daha önce hiç görmediğimiz mekaniklere ve eşsiz bir oynanışa sahip. David Hayter’ın sesiyle hayat verdiği Solid Snake de oyun tarihinin en efsane karakterleri arasında yerini bu seriyle almıştır.

– Gran Turismo 4

Yarış oyunlarına, motorsporlarına ve otomobillere olan ilgimin başlamasının sebebi olan seri: Gran Turismo. İlk olarak PS1’de Gran Turismo 2 ile hayatıma girmiş ve PS2’de Gran Turismo 4 ile birlikte en iyi oyunlar listemde yer etmiştir. Eğer günümüze göre eski kalan grafikleri önemsemiyorsanız Gran Turismo 2’yi de oynamanızı öneririm. Ancak Gran Turismo 4 bana göre Gran Turismo serisinin zirve noktası durumunda. 700’den fazla araba, 24 saat yarışları, pistler, ralliler derken neredeyse bir yarış oyununda bulabileceğiniz her şey bu oyunda mevcut. Özellikle de daha simülasyon tarafında oyunları sevenler kaçırmasın.

– Shadow of The Colossus

Sony’nin çıktığı dönemde hak ettiği değeri görmeyen fakat remake’i ile eskisine nazaran oldukça fazla oyuncunun dikkatini çekmeyi başaran Shadow o the Colossus, mistik bir dünyanın içerisinde gerçeği arayan bir karakterimizi anlatıyor.

Issız ve nefes kesen manzaralara sahip açık bir dünyada gezerek Colossus dediğimiz devlerin üstesinden gelmeye çalıştığımız oyun, içerisinde aslında büyük bir aşk hikayesini de barındırıyor diyebilirim. Her ne kadar bu ‘aşk’ konusu sembolik olarak anlatılsa ve farklı teorilere konu olsa da en azından benim için öyle.

OKUYUN  Harry Potter'ın mobil oyunu para basıyor!

Diğer oyunlara göre ulaşılması daha kolay olan Shadow of the Collosus’un remake versiyonunu PS4’te oynayabilirsiniz. Ama orijinalin yerini de hiçbiri tutmuyor. Ve ayrıca unutmadan; Agro! Sen harika bir dostsun…

– Mansiyon ödülü (Honorable mention) : Elden Ring

En iyi 5 listesine almasam da bu listeye bir şekilde bir ‘souls’ oyununa yer vermem gerekliydi. Henüz en yeni oyunu olmasına rağmen Elden Ring benim için en iyi FromSoftware oyunu listesinde ilk sıraya yerleşti. Elden Ring’in tarihin en iyi oyunlarından biri olduğunu söyleyebilirim. Açık dünyası o kadar geniş ve dolu ki (uzaktan boş gözükmesine rağmen) oyun sanki hiç bitmeyecekmiş gibi hissettiriyor. Uzun zamandır böyle keyifle ve biraz da “bağımlılıkla” bir oyunu oynamamıştım.

Siz de en sevdiğiniz oyunları yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Editör: Burak Karahan