Nintendo, Sony ve Microsoft arasındaki konsol savaşları durmaksızın sürüyor. Yeni nesil konsollarıyla pazarı ele geçirmeye çalışan Xbox ve PlayStation, Nintendo Switch’in uzun süredir yakaladığı başarıyı geçmek istiyor.

Nintendo Switch uzun süre konsol satışlarında piyasayı domine etti. Özellikle Game Pass ve xCloud hamlesiyle satışlarını artıran Xbox Series X ve S, ardından da PlayStation 5‘in artan satışları, yarışı iyice kızıştırdı. Her 3 konsolun piyasada aynı anda yer aldığı 60 hafta verilerine göre satış istatistikleri ortaya çıktı.

PlayStation 5 zirvede

Ünlü istatistik sitesi VGChartz’dan William D’angelo’nun yayınladığı istatistiklere göre, her üç konsolun da aynı anda piyasada yer aldığı 60 haftaya göre en çok satış yapan konsol PlayStation 5 oldu.

İşte o istatistikler:

Sony’nin yeni nesil konsolu PlayStation 5, en büyük rakiplerinden Nintendo Switch’e 1 milyon, Xbox Series X ve S’e ise 6 milyona yakın fark atmayı başardı.

Dünya çapındaki ilk 60 haftalık satış rakamlarına göre Play Station 5; Nintendo Switch ve Xbox Series X|S’in önünde. PS5, Switch’in 1,19 milyon birim önünde ve Xbox Series X|S’nin 5,84 milyon ünite satmayı başardı.

PS5 dünya çapında 60 haftada 17.51 ​​milyon adet sattı, Switch 16.32 milyon adet ve Xbox Series X|S 11.67 milyon adet sattı. 60 haftalık pazar payına bakıldığında, PS5 şu an sektörün öncü konsol lider geliştiricisi olarak lider durumda. PS5 yüzde 38,5 pazar payına sahip, Switch yüzde 35,9 ve Xbox Series X|S yüzde 25,6 pazar payıyla dikkat çekiyor.

OKUYUN  GTA 5, PlayStation 5'e ne zaman geliyor? GTA V PlayStation 5 çıkış tarihi!