2013 yılında duyurulduğu günden bu yana oyuncuların radarında olan Cyberpunk 2077 nihayet dün gece yayınlandı. Tam 7 yıl sonra yayınlanan oyun çıkar çıkmaz Steam’de ulaşılması güç bir rekora imza attı. Yalnızca Steam tarafında 1 milyon 3 bin 264 anlık oyuncu sayısını gören Cyberpunk 2077 Steam sunucularının kısa süreli çökmesine neden oldu.

Efsane RPG oyun Witcher 3’ün yaratıcısı CD Projekt Red 2013 yılında Cyberpunk 2077’yi duyurduğundan bugüne oyuna yönelik ilgi sürekli artıyordu. 2018 yılındaki E3 etkinliğindeki Keanu Reeves’lı öz izleme ise beklentiyi tavana ulaştırdı. Özellikle 175 saat oynanmasına rağmen bitirilmemiş olması oldukça konuşulan Cyberpunk 2077 yılan hikayesine dönen üretim sürecinin ardından nihayet oyuncularla buluştu.  Böylesi beklentiyle gelen oyunun rekor kıracağı kesindi ancak Cyberpunk 2077 uzun yıllar kırılamayacak bir rekora imza atmayı başardı. Oyuncular ilk gün Night City’nin sokaklarına kendilerini atabilmek için birbiriyle yarıştı desek yeridir.

Müthiş bir karakter tasarlama özgürlüğünden etkili çatışma mekaniklerine varıncaya kadar pek çok oyun türünden özellikler barındıran Cyberpunk 2077 farklı oyunları seven kullanıcıları ortak bir paydada buluşturabilecek mi? Yoksa oyunu hayal kırıklığı olarak görmelerine mi neden olacak? zamanla göreceğiz.

Steam platformunda anlık 1 milyon 3 bin 264 oynanış bu alanda gerçek bir rekor, dolayısıyla Cyberpunk 2077’nin farklı tür oyunseverlerin ilgisini çekmeyi başardığını söyleyebiliriz. Halefi Fallout 4, anlık 472 bin 962 anlık oynanışa sahip olduğunu göz önüne alırsak neredeyse 1 milyonluk bir fark söz konusu.

Cyberpunk 2077’de Kojima sürprizi!

Geçtiğimiz günlerde eleştirmenler ve yayıncılar için erken erişime açılan Cyberpunk 2077’de en çok konuşulan konulardan biri de Metal Gear serisi ve Death Stranding’in yaratıcısı, efsanevi video oyun yapımcısı Hideo Kojima’nın oyun içerisine konulmuş olması oldu. Bir bar köşesinde rastladığımız Kojima ile sohbeti ilerletebilir, onun enteresan sorularına maruz kalabilirsiniz.

OKUYUN  Game Pass'te yer alan en iyi 10 korku oyunu!

Cyberpunk 2077’yi dolandırıcılar da bekliyordu!

Oyunseverler tarafından heyecanla beklenen Cyberpunk 2077 yalnızca oyuncuların değil, pek çok alanda olduğu gibi dolandırıcıların da gözdesiydi. Kaspersky Lab tarafından yapılan araştırmada, 2020 yılının Ocak ayından Kasım ayına kadar Cyberpunk 2077’yi bekleyen oyunseverleri tuzağa düşürmek isteyen dolandırıcılar, Cyberpunk 2077’nin çeşitli yayıncılar, oyun eleştirmenleri için sunulan ücretsiz ve erken erişim fırsatını oyuncuları aldatmak için kullandı.

Gerçek siteye çok benzer site tasarlayan dolandırıcılar, sözde Cyberpunk oyunu kurmaya izin veriyor, ancak oyunu açmak istediğinizde lisans anahtarı istiyor. Tam da bu noktada devreye giren dolandırıcılar, lisans bilgisini sunmak adına kullanıcının kişisel bilgilerini talep eden bir form doldurulmasını istiyor. Bu sayede heyecanlı oyunseverlerin bilgilerini ele geçiriliyor. Elinde sahte bir kod olan oyuncumuzun ise elleri bomboş bilgisayara bakıyor.

Cyberpunk 2077’nin fiyatı ne kadar?

Oyun dünyasının büyük beklentilerle karşıladığı Cyberpunk 2077’nin ülkemizdeki fiyatları ise şu şekilde; (Pahalıdan ucuza)

Xbox: 468 TL

PS4/5: 459 TL

PC: 249 TL

İnternet ortamında dolandırıcılıktan nasıl korunuruz?

2020 yılında Cyberpunk 2077 ile ilgili olarak 3 bin 300’den fazla virüs bulaştırma girişimi tespit ettiklerini açıklayan Kaspersky yetkilileri, oyuncuların dolandırıcılıktan korunması için şunlara dikkat etmesi gerektiğini belirtiyor:

  • Bir indirim gerçek olamayacak kadar iyiyse, gerçek değildir.
  • Dijital oyunları satın alırken lisanslı satıcıları tercih edin, satıcının geçmişini kontrol edin.
  • Herhangi bir oyunu bilgisayarınıza kurmak istediğinizde yüklemenin kaynağının güvenilir olduğundan emin olun.

Cyberpunk 2077 PC için minimum sistem gereksinimleri

İşletim Sistemi: Windows 7 ve 10

İşlemci: Intel Core i5-3570K veya AMD FX-8310

Bellek:8 GB RAM

Ekran Kartı: NVIDIA GeForce HTX 780 veya AMD Radeon RX 470

Depolama:70 GB