Bir oyunda içerisinde çizgisel olarak ilerlemek her ne kadar oyun dünyasının ilk yıllarında alıştığımız bir durum olsa da açık dünya oyunları, piyasayı artık domine etmiş durumda. İşte karşınızda fantastik, post apokaliptik ve vahşi batı dünyalarına dalıp içinde kaybolabileceğiniz 5 açık dünya oyunu.

Açık dünya oyunları

  • Far Cry 5
  • Red Dead Redemption 2
  • Dying Light
  • Horizon Zero Dawn
  • Fallout 4

Far Cry 5

Oyun dünyasının en popüler FPS oyunlarına ev sahipliği yapan Far Cry serisi, açık dünyasıyla da dikkat çekiyor. Oyun sektörünün neredeyse tüm teknolojik gelişmelerini yapan Far Cry 5, nispeten kısa bir oyun süresine sahip olmasına rağmen bize oyun dünyasının en iyi açık dünyalarından biri olan Eden’s Gate şehrini sunuyor. Diğer Far Cry oyunlarında olduğu gibi, açık dünyada dolaşıp kültistlerin ve organizasyonların barınaklarını yok ettiğiniz Far Cry 5‘te modern şehir unsurlarının yanı sıra vahşi doğa unsurları da geniş yer kaplıyor.

 

Red Dead Redemption 2

Açık dünya ve rol yapma oyunları söz konusu olduğunda, Rockstar Games‘in eline hiç kimse su dökemez. Red Dead Redemption serisine bir dönüş olan ve ilk oyunda bahsedilen olayların kökenlerine inen RDR 2’de aksiyon, macera ve görevler hiç bitmiyor. Oyun bittikten sonra da devam eden ilginç bir yapıya sahip olan RDR 2, vahşi batıda çok uzun saatler sürebileceğiniz ve silahları patlatabileceğiniz bir oyundur. GTA V‘de olduğu gibi Red Dead Online ile yoluna devam eden RDR 2, 130 saati aşan oyun süresi tek oyunculu modun ardından oyunculara online moduyla gerçek dünyayı unutturuyor.

 

Dying Light

Mirror Edge tarzı parkur oyununun temasını zombiler ve açık dünya ile birleştiren, zamanının yenilikçi oyunlarından biri olan Dying Light, Metacritic‘te 80, Steam‘de ise “Extremely Positive” olan beğenileri toplamış bir oyundur. Kıyamet sonrası bir dünyada hayatta kalmaya ve ortaya çıkan farklı gruplarla uğraşmaya çalıştığımız Dying Light, 2015 yılında piyasaya sürülmesine rağmen hala heyecan uyandıran ve dün çıkmış gibi görünen bir yapım.

OKUYUN  Biraz abarttık sanki! Bu online oyunlara 'milyon yıl' zaman harcadık...

Horizon Zero Dawn

Post apokaliptik dünya öğelerini sonuna kadar hissettiğimiz bir diğer açık dünya oyunu olan Horizon Zero Dawn, bizlere daha önce çok kez duyduğumuz fakat bu çaplı büyük bir oyunda görmediğimiz bir hikâye sunuyor. Dünyanın sonunun geldiği ve bir avuç insanın hayatta kalıp kendi içlerinde gruplaştığı bu dünyada modern şehirler ve medeniyet artık birer mit olarak yer alıyor. Makinelerin bilinç kazanıp hüküm sürdüğü bu kaotik dünyada, modern teknoloji ve modern şehirler, çok eskide kalmış çocuk hikayelerinden ibaret. Oldukça büyük haritaya ve çeşitli oynanış tarzlarına sahip Horizon Zero Dawn, başından kalkmadan saatler geçirebileceğiniz oyunlar arasında en tepede yer alacak.

 

Fallout 4

Bildiğimiz post apokaliptik dünya fakat bambaşka bir hikâye ve 150 saati geçen oynanış süresiyle Fallout 4, oyun dünyasının en uzun süren açık dünya oyunlarından biri. Açık dünya oyunları ileri gelenlerinden olan Bethesda’nın elinden çıkan Fallout 4, oyunculara Nick Valentine ile birlikte kıyamet sonrası Boston şehrinde keşfedilecek yüzlerce çözülmemiş gizem sunuyor. Oynayış stilinin, alınan kararların ve yapılan şeylerin oyuna etkisi olduğu Fallout 4’te oyun, oyunculara belirli bir yol sunmuyor. Bu sayede Fallout 4’te oyuncular, olayların kendi istedikleri şekilde şekillenmesini sağlayabiliyor.