Dussels’in ürettiği yerli lastiklerin, TÜBİTAK’a katılan ekiplerin elektrikli araç yarışmasına daha az enerji ile uzun mesafeler gidebilecek elektrikli araçlar tasarlamalarına katkı sağlayacak.

31 Ağustos – 5 Eylül tarihleri ​​arasında İstanbul Park’ta düzenlenecek olan Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları, 2021 yılında TEKNOFEST kapsamında kolej ve lise öğrencilerinden oluşacak. Düzce’de yarışlara destek olmak isteyen bir firma, 27 Ocak’ta TÜBİTAK ile elektrikli araçların uzun mesafeleri daha az enerji ile kat etmesini sağlayacak yerli lastikler üretmek için işbirliği yapmak üzere protokol imzaladı. Elektrikli araçların, üretilmeye başlanan lastiklerle önemli miktarda enerji tasarrufu sağlaması bekleniyor.

Dünyada 15 yıldır Türk bayrağını dalgalandırıyorlar!

Anlas Anadolu Lastik AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Eray Savcı, 50 yıldır sektörün içinde olduğunu ve 15 yıldır Türk bayrağını dünyaya ihraç ettiğini söyledi. Savcı, ürünlerinin çok büyük firmalarla rekabet ettiğine dikkat çekerek, global firmaların Türk mühendis ve çalışanlarına teknoloji sağlamaya çalıştıklarını kaydetti.

Savcı, yılda 750 bin motosiklet lastiği ürettiklerini, fabrikada 400 kişinin ürettiğini belirterek, “Yüzde 20 ihraç ediyoruz. Avrupa pazarı salgın nedeniyle daraldı ama hedefimiz % 50 ihracat yapmak. ürettiğimiz lastikler. Yüksek kaliteli malzemelerden üretilen katma değeri yüksek ürünler satıyoruz. İhracat noktalarımız Hollanda, İspanya, İtalya ve İngiltere’dir. Umarım yakında ABD’ye ihracat yapacağız. ” diye konuştu. “Yurt dışına bağımlılığı tamamen yok etme amacındayız” diye de ekledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yerli ve yerli üretime verdiği önemin kendileri için çok değerli olduğunu kaydeden savcı, TÜBİTAK elektrikli araç yarışlarını desteklemek için bir işbirliği protokolü imzaladıklarını söyledi. Savcı, “Öğrencilerimizin 65 kilometre boyunca en az elektrik kullanan bir araç üretmeleri için öğrencilerimizin ve lise öğrencilerimizin çalışmalarına katkıda bulunmalarını istedik. Burada, onlara en düşük sürtünme direncini verme çalışmasına başlıyoruz. Bu, gençliğimiz için bu yöndeki ilk adımdır. Onu desteklemek ve yurt dışına bağımlılığı tamamen ortadan kaldırmak istiyoruz” dedi.

OKUYUN  İkinci el otomobil fiyatları artabilir! Çip krizi büyüyor...

İleride TÜBİTAK’ta yapacakları çalışmalarda dünyanın en iyileri arasında yer alacağına söz verdiklerini vurgulayan savcı, sözlerine şöyle devam etti: “Türk halkının kararlılığı, çalışkanlığı ve vizyonuyla yapılamayacak hiçbir şey yok. Takım olarak çalışmayı başardığımız sürece. Bunu kendi imkanlarımızla başardığımızı düşünüyorum, açık olduğumuza inanıyorum, inşallah TÜBİTAK ile çok daha geniş ölçekte çalışacağız. Proje ile başlayan Ar-Ge’nin bizi çok önemli pozisyonlara götüreceğine ve dünya pazarında çok ciddi bir isim ve marka oluşturmamıza yardımcı olacağına yürekten inanıyorum.”

Sıfır atık konusuna da önem verdiklerini kaydeden savcı, kullanılmış lastiklerin geri kazanılması konusunda TÜBİTAK ile bir görüşme yapacağını belirtti.