Geçtiğimiz senelerde duyurulan yerli otomobil TOGG, tasarımıyla beğenileri toplamış, dikkatleri üstüne çekmişti. Seri üretim için geri sayıma başlanan araca ilişkin geçtiğimiz hafta, “TOGG Gemlik’te hedefe adım adım yaklaşıyoruz. Boya, gövde, montaj tesislerimiz ve altyapı çalışmalarımız, planlarımız doğrultusunda devam ediyor. Tesisimizin seri üretime geçiş hazırlığında geri sayım başladı.” açıklamasında bulunulmuştu.

TOGG ile ilgili en çok merak edilen ise aracın fiyatı. TOGG CEO’su Gürcan Karakaş, vatandaşın cebine yarayacak bir fiyatta olması beklenen araçla ilgili açıklamalarda bulundu. 

Karakaş, aracın 30 dakikanın altında hızlı şarj olabileceğini ve bununla %80 doluluğa ulaşacağını belirtti. Aracın fiyatlandırmasının da 2022 sonu 2023 başında belli olacağını söyledi. Karakaş, C-SUV modelinin kendi sınıfında Türkiye’de satılan diğer araçlarla rekabet edebilecek bir fiyatla piyasa sürüleceğini aktardı.

Karakaş, şarj meselesinden kimsenin korkmaması gerektiğini, nüfusun ve trafiğin yoğun olduğu her 25 kilometrede bir şarj ünitesi kurmayı planladıklarını ifade etti. Karakaş, çip krizinin TOGG’u etkileyip etkilemeyeceği sorusuna da “Doğru planlama ile yaptığımız rezervasyonlar sayesinde etkilenmeyeceğiz. Enerjide dışa bağımlılığı kendi bataryamızı üreterek sona erdireceğiz.” cevabını verdi. 

OKUYUN  Dünyanın en büyük teknoloji fuarı CES 2022 ertelenecek mi?