Türkiye’nin Otomobil Girişim Grubu (TOGG), yerli otomobil üretimi çalışmalarına devam ediyor. Çalışmalarını Gemlik Tesisi üzerinde yürüten TOGG, tesisteki çalışmaları 7/24 kesintisiz olarak tüm dünya ile paylaşmaya başladı. Şirket bunun için canlı yayın başlattı.

Gemlik Tesisi, “Bir fabrikadan daha fazlası” sloganıyla işe koyulmuştu. Tesis, inşaat çalışmaları devam ederken, bu anları internet üzerinden yayınlamaya başladı.

Çalışmalarını, buradaki adreste yer alan TOGG TV sekmesinden takip edebileceğiniz gibi şirketin YouTube kanalından da izleyebilirsiniz.

Gemlik Tesisi 900 kişiye istihdam sağlıyor

TOGG Gemlik Tesisi, sosyal medyada #HeyeCanlı etiketi ile 7/24 canlı olarak gösteriliyor. Gemlik Tesisi’nde; arıtma, montaj, enerji, boya, gövde, giriş, ve bataryalar için temel güçlendirme çalışmaları bitirildi

Şu anda tesiste; boya, gövde, montaj ve enerji birimleri için soket altı kaide ve kolon betonları dökülme işlemlerine başlandı. Çalışmaların devam eden tesiste yaklaşık 900 kişi istihdam ediliyor ancak bu sayının da önümüzdeki zamanlarda 1.500 kişiye kadar çıkması bekleniyor.

Tesisten gelen haberlere göre üretim ve montaj hattının bitmesiyle 2022 yılının son çeyreğinde ilk seri otomobilin tamamlanması planlanıyor. TOGG’un Gemlik Tesisi’nin üretim kapasitesi yıllık 175 bin adete ulaştığında tesisteki istihdam sayısı 4.300 kişi olacak.

Üretim başlangıcında yerlilik %51 olurken, bu oran 2025 yılında %68’e çıkacak. 2030 yılına kadar ise ortak platformda elektrikli ve bağlantılı 5 farklı modelin üretilmesi hedefleniyor.

OKUYUN  İşte Android 12 ile gelecek yenilikler! Windows özelliği de dahil...