Akıllı telefonlar, kulaklıklar, dizüstü bilgisayarlar ve ev aletleri gibi birçok ürün yelpazesine sahip olan Xiaomi, yeni bir alana girmeye hazırlanıyor. Çin haberlerine göre Xiaomi, otomobil üretmek istiyor.

Tesla ile başlayan elektrikli otomobil patlaması, diğer otomobil üreticileri için yeni bir alan haline gelmiş durumda. Mercedes-Benz ve Toyota gibi markalar yollarda elektrikli araçları kullanırken, araştırma ve geliştirme yapan diğer markalarla ilgili haberler de yavaş yavaş su yüzüne çıkmaya başladı.

Xiaomi, otomotiv endüstrisinin yeni yüzü olmayı planlıyor

Otomobil sektörüne sonradan katılan Apple’dan hala somut bir adım göremedik ancak bir başka dev şirket Xiaomi’den yeni haberler var. Çin basınında çıkan haberlere göre, Xiaomi kendi arabasını üretmeye karar verdi. Şirketin attığı bu adımın stratejik bir karar olduğunu düşünülüyor. Çin medyası, Xiaomi’nin ayrıntılı bir yol haritasına sahip olmadığını ve bu kararın zamanla değişebileceğini vurguladı.

İddialara göre Xiaomi’nin yeni otomobil projesinin CEO Lei Jun liderliğinde hayata geçirilmesi planlanıyor. Şirket doğru adımları atabilir ve projeyi uygulayabilirse, Apple Car otomotiv endüstrisine yeni bir canlılık getirecektir.

Lei Jun, 2013 yılında Tesla CEO’su Elon Musk ile görüşmek için Amerika Birleşik Devletleri’ni iki kez ziyaret etti. Zamanla otomotiv alanına olan ilgisi artmaya devam eden Lei Jun, kendi arabalarını üretme zamanının geldiğini iddia etti. Ayrıca akıllı telefon pazarının durgunlaşmasıyla birlikte marka ambargosu altında şirketin devamlılığını sağlamanın yeni bir yolu olabileceğini ifade etti.

Çin medyasından gelen haber olmakla beraber  Xiaomi’den gelen resmi bir açıklama yapılmamıştır. Apple’ın araştırma ve geliştirme çalışmalarına devam ettiği otomotiv endüstrisinde, Xiaomi’nin ilk adımı ne zaman atacağı hala bilinmiyor.

OKUYUN  Hindistan ve TikTok mahkemelik oldu: Asıl sebep politik mi?