Elektrikli araç üretiminde en önemli ülkelerde olan ABD’de bu araçların geleceğiyle ilgili bir zirve gerçekleştiriliyor. Beyaz Saray’ın düzenlediği bu etkinliğe, ABD’nin elektrikli araç payının %74’ünü elinde bulundurulan Tesla ise çağırılmadı.

Tesla CEO’su Elon Musk, Beyaz Saray’ın düzenlediği elektrikli otomobil zirvesine Tesla’nın davet almadığını açıkladı. Zirveye Ford, General Motors ve Chrysler gibi davet edildi. Elektrikli otomobilde ABD pazarının %74’ünü elinde bulunduran Tesla, ilginç bir şekilde bu zirveye çağırılmadı. Elon Musk ise bunu Twitter üzerinden duyurdu.

Bunun nedenini öğrenmek isteyen gazeteciler Beyaz Saray sözcüsüne ulaşmaya çalışsa da bu çabalar sonuçsuz kaldı. Diğer üreticiler pazarda söz sahibi olmak için adımlar atsa da, elektrikli araç pazarında hala en büyük söz sahibi Tesla. Tesla. Bu denli öncü bir şirketin, Beyaz Saray tarafından düzenlenen bir zirveye davet edilmemesi herkesi şaşırtmış durumda.

Biden’ın elektrikli otomobillere yönelik altyapı planları arasında birinci sırada şarj istasyonlarının sayısını artırmak bulunuyor. Ford ve General Motors gibi şirketler de şarj istasyonu altyapısı konusunda Tesla’ya yetişmek için var güçleriyle çalışıyorlar zira Tesla, sektöre çok daha önce giriş yaptığı için ABD ve dünya genelinde birçok istasyon kurmuş durumda. Nitekim Şubat ayı itibarıyla ABD’de bulunan yaklaşık 100,000 istasyonun 25,000’i Tesla’ya ait.

Biden’ın, Çarşamba günü duyurulan zirveye dair Türkiye saatiyle bugün saat 22.00 civarında açıklamalarda bulunması bekleniyor. Biden, bu sabah yaptığı bir açıklamasında, 2030 yılı itibarıyla satılan yeni araçların %50’sinin sıfır emisyonlu olmasını sağlayacak bir kararnameye imza atacağını açıkladı. ABD Başkanı, “Otomotiv endüstrisinin geleceği, Amerika’da üretilen elektrikli otomobillerdir.” şeklinde bir tweet de attı.

OKUYUN  Araştırma: Otomobil sahibi olmak için en pahalı ülke Türkiye