İstanbul başta olmak üzere Türkiye’deki taksi sorunu uzun süredir devam etmekte. Taksi yetersizliği ve görevini kötüye kullanan şoförlerin yerli müşteriler yerine sadece turistleri tercih etmesi gibi durumlar büyük bir krize yol açmış durumda. Yaşanılan bu problem, sosyal medya ve yerel basının yanı sıra dünya basınına da uzun süredir meşgul etmiş durumda.

Bu krize artık son bulunması adına çeşitli çözümlerin üretildiği bu günlerde Prof. Dr. İzzet Özgenç, taksi plakalarının elden ele değişmesini önleyebilmek için hazırladığı yeni kanun taslağını TBMM Başkanlığı‘na sunmuş bulunmakta. Prof. Özgenç, kanun taslağıyla ilgili detayları Hürriyet‘ten Esra Boğazlıyan‘a açıkladı.

Özgenç, hazırladığı kanun taslağı ile şu anda yürürlükte olan kanunla arasındaki en büyük farkın ise “istismara kapalı olması” olduğunu vurgularken, sistemin denetlenebilir hale gelmesi gerektiğini ve bu sistemle beraber hem taksilerin hem taksicinin daha kaliteli bir ortam hazırlayabileceğini vurguladı.

Özgenç‘in açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi; “Mevcut sistem, plakaların belli kişilerin elinde toplanmasını doğuruyor. Direksiyon sallayan taksicinin emeklerinin karşılığında sadece kendisinin para kazandığı bir sistem kurulmalı. Plaka kiminse ruhsat onun olmalı. Kişiye verilmeli ruhsat. Ruhsatın elden ele para karşılığı intikal etmesinin önüne geçilmeli. Böylece korsan ve UBER denen yöntemlerle sisteme dahil olmak da önlenmiş olur.”

OKUYUN  Mars helikopteri Ingenuity'den gelen ilk renkli fotoğraf!