Arabam.com, vatandaşların elektrikli araçlara yaklaşımını belirlemek için yaklaşık 7.000 kişi ile araştırma yaptı. Araştırmaya göre, katılımcıların %66,2’sinin büyük çoğunluğu elektrikli araç satın almayı düşünüyor. Ancak bu kararın uygulanmasını engelleyen bazı nedenler var.

Türkiye’de popüler ikinci el araba alım satım ilan sitesi olan Arabam.com, yaklaşık 7.000 kişiyle anket yaptı. Bu çalışma, vatandaşların elektrikli araçlara yönelik algılarını ölçüyor ve çalışma, yeni nesil otomobillere gösterilen ilginin dikkat çekici seviyelere ulaştığını gözler önüne seriyor. Ancak elektrikli otomobil almadan önce ülkemizdeki bazı soru işaretlerinden dolayı otomobil meraklıları tedirgin oluyor.

Arabam.com’un çalışmasına katılanların %66,2’si elektrikli araba alabileceğini söyledi. Bu oran, elektrikli otomobil almayı planlamayanların %33,8’inin neredeyse iki katı. Ayrıca bir süredir tartıştığımız yerli otomobil projesi TOGG de kamuoyunun dikkatini çekti. Ankete katılanların %37,5’i BMW i3’ün bir parçası olduğu için Smart EQ ve IONIQ Hyundai gibi modeller yerine Türkiye’de yerli otomobil satın almayı düşünüyorlar.

En büyük endişe, şarj istasyonları

Anket katılımcılarına sorulan sorulardan biri de neden elektrikli araçların tercih edilmediğidir. Katılımcıların büyük çoğunluğu (% 36,8) bu soruya ortak bir cevap vererek şarj istasyonunu vurguladı. Sınırlı sayıda parça, az sayıda model ve vergi teşviklerinin olmaması vatandaşları elektrikli araçlardan uzak tutsa da, şarj istasyonları yaygınlaşırsa vatandaşlar gözü kapalı bir şekilde elektrikli araçlara geçebilecek gibi görünüyor.

Vatandaşların elektrikli otomobil satın almak istemesinin bir numaralı nedeni, %36,8’lik oranla çevre dostu olması. Ankete katılanların %29,7’si bu araçları ekonomik oldukları için satın almak istiyor. İnsanların %15’i bir arabanın sessizliğinden hoşlanırken, %9’u ise hız ve performans nedeniyle elektrikli otomobil satın almak istiyor.

Arabam.com tarafından yapılan araştırmaya baktığımızda, katılımcıların %40.1’inin elektrikli araçların ekonomik olduğunu düşündüklerini gördük. Ayrıca ankete göre, ankete katılanların %50,4’ü elektrikli araçların tehlikeli olmadığına inanıyor. Araştırmada katılımcıların şiddetli rekabetle ilgili iki sorunu var: Bu sorunlar, elektrik motorlu araçların uzun yolda kullanılabilirlikleri ile bakım masrafları olarak karşımıza çıkıyor.

OKUYUN  Xiaomi'den elektrikli otomobil hamlesi! Resmen açıklandı...

Ankete katılanların %26,6’sı elektrikli araçların uzun mesafeli yolculuklar için uygun olmadığını söyledi. Bunun temel nedeni şarj istasyonlarının sınırlı sayıda olması, ancak birçok anketör öyle düşünmüyor. Bu durumda katılımcıların %23,1’ine göre uzun yollarda elektrikli araçlar kullanılabilir. Ayrıca katılımcıların yüzde 25,3’üne göre elektrik motorlu araçların bakım ve servis masrafları çok yüksek. %23,9’luk kesimse bu yaklaşımın doğru olmadığını savunuyor.