iPhone tedarikçisi olarak tanınan Foxconn, 5 yılda 35 milyar doları aşan bir iş haline getirmeyi planladığı elektronik araç girişimini duyurdu. Foxconn, üç adet elektrikli araç prototipini tanıttı.

Foxconn’un, prototiplerini tanıttığı elektrikli sedan, SUV ve otobüsleri diğer otomotiv markaları için üretileceği ve kendi isimleri adı altında piyasaya sürülmeyeceği belirtiliyor. Araçlar, Foxconn ve Tayvanlı otomobil üreticisi Yulon Motor arasındaki ortak girişim olan Foxtron tarafından yapıldı. Foxconn başkanı Young Liu, şirketin Taipei’deki Teknoloji Günü etkinliğinde araçları tanıttı.

Apple Car’ı ilk kez görmüş olabilir miyiz?

Foxconn kısa süre önce elektrikli otomobil üreticisi Fisker Inc ile ABD’de yeni bir elektrikli araç (EV) geliştirmek ve üretmek için 7 yıllık bir anlaşma imzaladı. Foxconn, bu ay ABD’li yeni kurulan Lordstown Motors Corp’tan elektrikli araba yapmak için bir fabrika satın aldı. Ağustos ayında, otomobil çiplerine yönelik gelecekteki talebi karşılamak amacıyla Tayvan’da bir çip tesisi satın aldı.

Tüm bunların, Apple ile oldukça iyi ilişkileri olan şirketin, Apple’ın elektrikli araç projesini kazanmak için yapılan hamleler olduğu düşünülüyor.

OKUYUN  Yeni AirPods Pro fitness takibi özelliğiyle gelebilir