Formula 1 uzun süredir görmediğimiz kadar çekişmeli ve dramatik olayların yaşandığı bir sezona sahne oluyor. Lewis Hamilton ve Max Verstappen her yarışta limitlerine kadar yarışıyor ve şampiyonluk için savaşıyor. Peki Formula 1’de son durum ne? Son yarış öncesinde Hamilton nasıl şampiyon olur? Puan durumu ne? Max Verstappen nasıl şampiyon olur? İşte detaylar…

Hamilton ya da Verstappen nasıl kazanır?

Sezonun son yarışına eşit puanla giren iki pilotun son yarışta şampiyonluğa ulaşabilmesi için rakibinden fazla puan alması gerekiyor. 1 puan bile fazla alan pilot şampiyon olacak. Eğer iki pilot da puan alabilecek kadar yüksek bir sıralamada bitiremezse bu kez en hızlı turu atanın alacağı 1 puan da şampiyonu belli edebilir. Kısacası son yarışta rakibinden 1 puan bile fazla alan kişi şampiyon olacak.

Hamilton da Verstappen de son yarışta yarış dışı kalırsa kim şampiyon olacak?

Eğer iki pilot da yarış dışı kalırsa Max Verstappen daha fazla yarış galibiyeti olduğu için bu sezonun şampiyonu olacak. Yani aynı puanda kaldıkları sürece Red Bull’un Hollandalı pilotu Max Verstappen şampiyonluğunu ilan edecek.

F1 pilotlar puan durumu

1. Max Verstappen (Hollanda): 369,5 puan
2. Lewis Hamilton (Büyük Britanya): 369,5 puan
3. Valtteri Bottas (Finlandiya): 218
4. Sergio Perez (Meksika): 190
5. Charles Leclerc (Monako): 158

Formula 1’de son yarış ne zaman?

Formula 1’de sezonun son yarışı 12 Aralık Pazar günü Türkiye saati ile 16.00’da Abu Dhabi’de gerçekleştirilecek.

Suudi Arabistan yarışı nefesleri kesti

Son olarak Suudi Arabistan’ın Jeddah pistinde yapılan yarış, son yıllarda gördüğümüz en sıradışı görüntülere sahne oldu. Mercedes pilotu Lewis Hamilton’ın kazandığı, Max Verstappen’in ikinci olduğu yarışta iki kez kırmızı bayrak çıktı. Hamilton ile Max Verstappen’ın birçok kez temasa girdiği ve birbirlerine çarptığı yarışta, Verstappen toplamda 15 saniye ceza almasına rağmen ikinci sırada yer aldı. Kırık ön kanadıyla hem yarışın en hızlı turunu atan hem de birinciliği göğüsleyen Hamilton yine klasını gösterdi.

OKUYUN  Meksika'da pole pozisyonu Bottas'ın!

12. turunda Mick Schumacher’in kazası üzerine güvenlik aracı piste girdi. Verstappen bu sırada pit yapmadı. Rakipleri Hamilton ve Bottsa pite girdi. Daha sonra kırmızı bayrak çıktı ve Verstappen büyük bir avantaj yakalayarak bedava lastik değiştirme şansı kazandı.

Yeniden başlayan yarışta 2. sırada olan Hamilton, ilk viraja gelmeden Verstappen’den liderliği aldı, ilk virajda ise Verstappen pist dışına çıkarak tekrar liderliğe çıkarken, aynı pozisyonda Ocon da Hamilton’ı geçti ve Hamilton 3. sıraya geriledi.

Bu kalkışta arkada tarafta da bir kaza yaşandı ve bu kazada Haas’tan Nikita Mazepin, Red Bull’dan Sergio Perez ve Williams’tan George Russell elendi. Bu kazanın ardından yarış bir kez daha kırmızı bayrakla askıya alındı ve yarışta sıralama Verstappen, Ocon, Hamilton şeklinde oldu. Verstappen’in yarış dışından Hamilton’ı geçmesi üzeirine FIA, Verstappen’den Hamilton ve Ocon’a yer vermesini istedi. Bunun Verstappen kırmızı bayrakların ardından yarışta 3. sırada başladı. Fakat yarış tekrar başladığında, Verstappen üçüncü sıradan harika bir start aldı ve ilk virajda hem Hamilton hem de Ocon’u geçti ve ilk sıraya yükseldi. Daha sonra da Hamilton Ocon’u geride bıraktı ve ilk iki sıra Verstappen – Hamilton oldu. Hamilton Verstappen’e tekrar atak yaptı ama Verstappen yine pist dışından virajı döndüğü için liderliği kaybetmedi. Bunun üzerine FIA, Verstappen’den bir kez daha Hamilton’a yer vermesini istedi.

Hamilton, yavaşlayıp kendisine yol veren Verstappen’e arkadan çarptı. Hamilton’ın ön kanadı kırılırken, Verstappen’in de arka lastikleri ciddi zarar gördü ama iki pilot da yarışa devam etti. Daha sonra Verstappen hem Hamilton’a yer verdi, hem de yarış dışına taştığı için 5 saniye ceza aldı. Son olarak yol verme sırasında hatalı bulunan Verstappen’e yarış sonrası 10 saniye daha ceza verildi.

OKUYUN  NVIDIA, akıllı araçlar için harita hazırlayan DeepMap'i satın aldı

F1 takımlar puan durumu

1. Mercedes 587,5
2. Red Bull: 559,5
3. Ferrari: 307,5
4. McLaren: 269
5. Alpine: 149