İşaretçiler, motor sporlarında pilotları bilgilendirmek için kullanılır. Özellikle Formula 1’de sıkça gördüğümüz işaretlerin anlamı…

Bayrak, motor sporlarında yarışları kontrol etmek, pilotları bilgilendirmek ve kararlar vermek için kullanılan en yaygın yöntemlerden biridir. Genelde oyundaki belirli işaretlerin işlevini anlamamıza rağmen, oyunda birçok işaret kullanılmaktadır.

Formula 1’de, parkurdaki çeşitli noktalardaki hakemler bayrak sallamaktan sorumludur. Bu işaretleri sallayarak pilota verilecek kararı veya bilgileri iletirler. Bu işaretler aynı zamanda kokpitte pilotun ekranına da yansıtılıyor.

Sarı bayrak

Pistteki tehlikeli durumları belirtmek için kullanılır. Araç yolda kaldığında, yere parça düşürdüğünde veya bir kaza anında sallanabilir. Tek bir sarı bayrak dalgalanıyorsa, bu yavaşlamanız gerektiği anlamına gelir. Çift sarı bayrak dalgalanıyorsa, yavaşlamanın zorunlu olduğu anlamına gelir. Sarı bayrak sallanırken geçiş asla yapılmaz.

Mavi bayrak

Tur bindirilecek olan pilotlara sallanan bayraktır. Öndeki yavaş pilota, arkadan gelen pilotun ondan tur farkıyla önde olduğunu ve rakibine geçiş için yol vermesi amacıyla sallanır. 3 mavi bayrağa uymayan pilota ceza verilmesi mümkündür. Bu bayrağın bir diğer kullanımı da pit çıkışı açıkken piste yaklaşan bir araç olduğunu göstermektir.

SC ve VSC tabelası

Güvenlik cihazı veya sanal güvenlik cihazı uygulaması etkinleştirildiğinde görüntülenir. Güvenlik aracı önderliğinde seyahat için geçiş izni yoktur. Formula 1 yarışında görebileceğimiz işaretler bunlar. Pilot bayrağa uymazsa çeşitli cezalara tabi olacaktır. Bu cezaların seviyesi uyarıdan, rekabetten ihraç etmeye kadar gider.

Damalı Bayrak

Damalı bayrak genellikle oyun bittiğinde dalgalanan bayrak olarak adlandırılsa da, aslında raund’un bittiği anlamına gelir. Eleme ve eğitim gibi zamanlı etkinliklerde damalı bayrak, belirtilen süre sona erdiğinde sallanacaktır. Yarışta ilk pilot yarışı tamamladığında tüm pilotlar yarışı tamamlayana kadar bayrak sallanmaya başlar.

Kırmızı bayrak

Raundun durduğunu gösterir. Büyük kazalar, pist sorunları veya olumsuz hava koşulları nedeniyle kırmızı bayrağı görebiliriz. Kırmızı bayrak görüldükten sonra araçlar genellikle garajına geri döner.

OKUYUN  Her yıl olduğu gibi: 2022 model Formula 1 aracı Silverstone'da tanıtıldı

Yeşil bayrak

Bu işaret herhangi bir problem olmadığını gösterir. Sarı bayrak altında geçilen tehlikeli kısımlar bittiğinde sallanarak yarışın tekrar başladığının sinyalini verecektir.

Siyah bayrak

Bu bayrak da pilot numarası gösterilerek sallanır. İlgili pilotun pite dönmesi gerektiğini gösterir. Genellikle oyundan atılan bir pilota dalgalanan bayraktır.

Beyaz bayrak

Pist üstündeki araçlardan birinin yavaş ilerlediğini ifade eder. Pilotlar bu durumun farkında olarak araç sürmelidir.

Sarı ve kırmızı çizgili bayrak

Nadiren gördüğümüz bu işaret, pistin bir kısmının veya tamamının kaygan olduğunu gösterir. Bu kaymanın yağmur veya yağ gibi pek çok nedeni olabilir. Durum geçene kadar sallamaya devam edilir.

Ortası turuncu siyah bayrak

Bu işaret tüm pilotlar için geçerli değildir. Bu nedenle, sallanırken yanında bir pilot numarası görüntülenir. İlgili pilotun mekanik bir arıza yaşadığını gösteren bir işarettir. Pilot pite geri dönmek zorundadır.

Yarısı siyah yarısı beyaz bayrak

Pilot numarasıyla gösterilen diğer bir logo yarısı siyah yarısı beyaz bayraktır. Numarasını gösteren pilotun sporculardan farklı davranışlarda bulunduğunu belirtir. Bu uyarıyı dikkate almayan pilotlar siyah bayrak gösterebilir.