Elektrikli uçan arabalar, hava taksileri ve teslimat dronları için dünyanın ilk pop-up havaalanı Kasım ayında Coventry’de 1,2 milyon sterlinlik bir Hükümet hibesi ile desteklenecek ve birkaç gün içinde kurulabilir.

  • Air-One olarak adlandırılan araç, Urban Air Port ve Hyundai arasındaki ortak işbirliğinin bir parçası olarak tanıtıldı.
  • İlk saha 2021’in sonunda kurulacak ve Ricoh Arena stadyumunun yakınında A444’ün dışında yer alacaktır.
  • Eski otopark, 14 metre çapında iniş platformu ve piste sahip bir havalimanına dönüştürülecek.
  • Uçan bir araba, hava taksisi veya drone iniş pistine indiğinde, araçları askıya düşürür.
  • Burada elektrikli araçlar, şarj edilebilecekleri veya yolcu alabilecekleri bir iç bölüme itiliyor.

Uçan arabalar, hava taksileri ve teslimat dronları yakında yollara ve gökyüzüne gelecek ve herhangi bir yerden önce Coventry’ye doğru gidebilirler.

Bunun nedeni, İngiliz firması Urban Air Port ve Koreli otomobil üreticisi Hyundai’nin bugün, bu yıl Kasım ayında tamamlanacak olan West Midlands şehrinin kalbinde yer alan bu araçlar için dünyanın ilk pop-up mobil havaalanı planlarını açıklamış olmalarıdır.

Air-One olarak adlandırılan bu havalimanı birkaç gün içinde kurulabilir ve şimdiye kadarki en küçük havalimanı olacak. Ultra kompakt boyutlarda tasarlandığından, şehirlerde ve şehirlerde elektrikli hava taksilerinin ve insansız hava araçlarının pillerini yere indirip şarj etmelerine izin vermek için uygulanabilir.

Tasarımcılar, geçici alanların ‘tıkanıklığı azaltmaya, hava kirliliğini azaltmaya ve sıfır karbonlu bir geleceğe katkıda bulunmaya’ yardımcı olacağını söylüyor.

Coventry Belediye Meclisi ve milletvekilleri, şehrin Ricoh Arena’sının yanında yer alacak sıfır emisyonlu havaalanı için önerileri desteklediler ve proje 1,2 milyon sterlinlik bir hükümet hibesi aldı.

Coventry’nin uçan arabalar, hava taksileri ve teslimat dronları için pop-up havaalanı: West Midlands şehri, elektrikli uçan araçların iniş, şarj ve yolcuları alması için özel olarak tasarlanmış yeni bir siteye sahip olan dünyadaki ilk şehir olacak.

OKUYUN  Volkswagen Mart ayı satışlarında zirvede yer aldı

Hyundai, bir yıl önce Uber ile işbirliği içinde tasarlanan S-A1 adlı kendi uçan taksisini piyasaya sürdükten sonra Air-One konumlarını tanıtmak için bastırıyor ve 2028 yılına kadar kendi uçan araçlarını ticarileştirmeyi planlıyor.

Şirketler ve yetkililer Dikey Kalkış ve İniş (eVTOL) uçağına ve gerekli altyapıya yatırım yaptıkça, ‘kentsel hava mobilitesi’ devriminin önümüzdeki 20 yıl içinde yaklaşık 1 trilyon sterlin değerinde olacağı tahmin ediliyor.

Air-One şebekeden bağımsız olarak çalıştırılabilir ve aynı zamanda elektrikli araçlar ve sürdürülebilir toplu taşıma ile entegre edilebilir, İngiltere merkezli tasarım grubu ve arkasındaki ‘deeptech’ şirketleri iddia ediyor.

Hazırlanması yalnızca günler sürmesinin yanı sıra, tasarım, hava hareketliliği sektörü geliştikçe havaalanının kolayca sökülüp alternatif alanlara taşınmasına da olanak tanıyor.

Coventry sitesi, Wasps Premiership ragbi kulübüne ait olan ve Coventry City Futbol Kulübü’nün evi olan Ricoh Arena 32.609 kişilik stadyumunun yanında, A444’ün dışındaki eski bir otoparkta yer alacak. Futbol kulübü ve eski sahipleri, Arena Coventry Limited.

Havaalanının 14 metre çapında bir iniş pisti var. Bu, geleneksel bir helikopter pistinden daha büyük, yani helikopterleri ve herhangi bir eVTOL biçimini barındırabileceği anlamına geliyor.

Yükseltilmiş bir platforma sahiptir. Bir araç üzerine indiğinde, ped daha sonra askıya doğru hareket eder.

Hyundai, geçtiğimiz yıl, Coventry’de yaratılacak Air-One’a benzer kompakt bir havaalanı tasarımına sahip, geleceğin sıfır emisyonlu hava taksileri vizyonunun bu görüntüsünü yayınladı.

Araçlar, daha sonra şarj edilebilecekleri, temizlenebilecekleri, bakım amacıyla kontrol edilebilecekleri ve yolcu alabilecekleri sitenin farklı bölümlerine itilebilir.

Ayrıca küçük, aydınlatılmış bir pist var.

Tasarımcılar, entegre askıda bir kitapçı veya kafe de bulunabileceğini söylüyor.

Perşembe sabahı Coventry bölgesini açıklayan Hyundai Motor Group’un Kentsel Hava Hareketliliği Bölümünün baş işletme sorumlusu Pamela Cohn şunları söyledi: ‘eVTOL uçak programımızı geliştirirken, destek altyapısının geliştirilmesi zorunludur.’

OKUYUN  Uber, İzmir'de hizmet vermeye başladı! Aşı olacaklara bedava

Birleşik Krallık’taki bu ortaklığın bir parçası olmaktan heyecan duyuyoruz ve güvenli, uygun fiyatlı ve insan merkezli mobilite çözümleri aracılığıyla topluluk etkisi ve fırsatı yaratmak için birlikte çalışmayı dört gözle bekliyoruz. ”

Geleneksel bir heliporttan yaklaşık yüzde 60 daha küçük olan havaalanı, Urban Air Port’un önümüzdeki beş yıl içinde dünya çapında kurmayı planladığı 200’den fazla sıfır emisyon sahasından ilki olacak.

Başlangıçta, Coventry sitesi halkın yeni teknolojiyi anlamasına yardımcı olmak için kullanılacak ve Birleşik Krallık merkezli bir drone geliştiricisi olan Malloy Aeronautics, havalimanında büyük kargo dronlarının kullanıldığını gösteriyor.

Tasarım, kentsel ortamlarda tıkanıklığı ve emisyonları azaltmak için çözümler sunmanın yanı sıra, afet acil durum yönetimi göz önünde bulundurularak geliştirilmiştir.

Havalimanları, çağrıldığında acil durum malzemelerini, ekipmanı ve insanları ihtiyaç duyulan yerlerde hızla toplayıp taşıyabilen hızlı konuşlandırma dronları ve eVTOL’ler için bir merkez haline gelecek.

Bu, Uber ve Hyundai arasındaki yeni ortaklığın bir parçası olarak birlikte oluşturulan S-A1 konseptli elektrikli hava taksisidir.

Aracın kabini, sürücülerin kolayca biniş ve inişini sağlayan dört yolcu koltuğu ile tasarlanmıştır.

Air-One, gelecekteki mobilite için sağlam, erişilebilir ve intermodal bir altyapı ağı geliştirmeye öncülük etmeye yardımcı olacak benzersiz bir projedir.

Urban Air Port’un kurucusu ve yönetim kurulu başkanı Ricky Sandhu şunları söyledi: ‘Arabaların yollara ihtiyacı var. Trenlerin raylara ihtiyacı var. Uçakların havaalanlarına ihtiyacı var. eVTOL’lerin Urban Air Ports’a ihtiyacı olacak.

Yüz yıldan fazla bir süre önce, dünyanın ilk ticari uçuşu başladı ve modern bağlantılı dünyayı yarattı.

Urban Air Port, şehirlerimiz arasındaki bağlantıyı iyileştirecek, üretkenliği artıracak ve Birleşik Krallık’ın tamamen yeni ve temiz bir küresel ekonomide liderlik yapmasına yardımcı olacak.

Uçan arabalar eskiden fütüristik bir fantezi uçuşuydu. Air-One, temiz kentsel hava taşımacılığını kitlelere getirecek ve sıfır emisyonlu hareketliliğe sahip yeni bir hava dünyasını ortaya çıkaracak.

OKUYUN  Robot köpek Spot şimdi de BTS üyeleriyle dans etti

Elektrikli konsept Kişisel Hava Aracı (PAV) S-A1 olarak adlandırıldı.

Dikey kalkış ve iniş kabiliyetine sahiptir ve özellikle havada sürüşü paylaşma amaçları için tasarlanmıştır.

Yerden yaklaşık 1.000 ila 2.000 fit yükseklikte saatte 180mph’ye kadar bir seyir hızı ve şarj edilmeye gerek kalmadan 60 mile kadar olan yolculuklar için tasarlanmıştır.

EVTOL yüzde 100 elektriklidir ve beş ila yedi dakika içinde yeniden şarj edilebilir.

Elektrik kaynağı, herhangi bir arıza noktasını azaltarak güvenliği artırmak için uçak gövdesi etrafındaki rotorlara ve pervanelere güç sağlar. Birkaç, daha küçük rotorlara sahip olmak, şehirler için çok önemli olan yanmalı motorlu büyük rotor helikopterlere göre gürültüyü de azaltır.

S-A1’de pilotluk yapılabilir, ancak zamanla iki şirket hava taksilerinin otonom olmasını istediklerini söylüyor.

Kabin, sürücülerin kolayca biniş yapıp inmesine ve kişisel bir çanta veya sırt çantası için yeterli alana sahip korkunç orta koltuktan kaçınmasına olanak tanıyan dört yolcu koltuğu ile tasarlanmıştır.

Hyundai uçan taksi, Boeing’in benzer araçlar tasarladığı, geliştirilmekte olan birçok hava aracı arasında yer alıyor.

Bununla birlikte, tüm eVTOL projeleri, piyasaya sunulmadan önce önemli teknolojik ve düzenleyici engellerle karşı karşıyadır.