Çinli üreticiler yine sınırları zorlamaya devam ediyor. Elektrikli otomobil pazarında söz sahibi olmak isteyen Çinli üretici Zhiji Auto, yeni elektrikli otomobili Zhiji IM L7‘yi tanıttı. Zhiji Auto’nun arkasında ise SAIC, Zhangjang Hi-Tech ve Alibaba Group ortaklığı bulunuyor.

Spor sedan olan Zhiji IM L7, spor hatları ve ekranlarla dolu olan iç tasarımı ile oldukça dikkat çekiyor. Ancak otomobilin en ilginç özelliği ise kablosuz şarj sistemi. Otomobilde yüzde 91 şarj verimliliğine sahip olduğu belirtilen 11 kW kablosuz şarj sistemi kullanılmış. Zhiji IM L7’nin söz konusu sisteme sahip ilk otomobil olduğunu belirten Çinli marka, kablosuz 1 saat şarj ile 80 kilometre sürüş menzili vadediyor. Elektrikli otomobilde 93 kWh ve 118 kWh’lık batarya seçenekleri sunulmuş. Araç, ilk seçenekte 615 kilometre, ikinci seçenekte ise tam 1000 kilometre sürüş menzili sağlayabiliyor. Verilen bu değerlerin ölçüm ayrıntıları verilmemiş. Fakat Çin’de geçerli olan ölçümlere göre bakılırsa, EPA ölçümlerine göre menzil değerlerinde %40-45 civarında bir düşme olabilir.

Otonom sürüş

Aracın bir diğer dikkat çeken özelliği de otonom sürüş teknolojisi. Araçta tam 12 adet kamera, 5 adet milimetrik dalga radarı, 12 adet ultrasonik radar ve bir lidar bulunuyor. Aracın kaçıncı seviye otonom olduğu ise paylaşılmamış. Bu donanımlar göz önüne alındığında yüksek seviyede olacağı tahmin ediliyor ancak yazılım konusunda paylaşılacak bilgiler de önemli olacak.

540 beygir güç üreten araba, 700 Nm tork değerine sahip. Bu da spor sedanın 0-100 km/s hızlanmasını 3.9 saniyede tamamlamasını sağlıyor.

Şirket, Zhiji IM L7’nin siparişlerini önümüzdeki hafta almaya başlayacağını, teslimatların da 2022’nin ilk yarısında yapacağını belirtiyor. Şirket aynı zamanda benzer bir SUV modeli üzerinde de çalışıyor.

Siz elektrikli araba almayı düşünseydiniz kablosuz şarj özelliği desteklemesini ister miydiniz? Yorumunuzu Megabayt ekibiyle aşağıya yorum bırakarak paylaşabilirsiniz.

OKUYUN  Pfizer, yıl sonunda COVID-19 haplarını piyasaya sürecek!