18 Mart’ta Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından, akaryakıt şirketlerinin fiyatlarda gizli zam yaptığını tespit etmesinin ardından yürürlüğe giren tavan fiyat kararı yarın sona eriyor. Uygulama 19 Mayıs saat 00,00 itibariyle sonlanıyor.

Uygulamanın başlamasının ardından akaryakıt fiyatlarında litre başına ortalama 17-20 kuruşluk düşüşler yaşanmıştı. 2 ay süren uygulamayla bazı illerdeki akaryakıt tavan fiyatı EPDK tarafından belirlenmişti. Bazı illerde indirimler 40 kuruşa kadar ulaşmıştı. Dolayısıyla uygulamanın sona ermesinin ardından fiyatlarda yeniden artış görmeyi bekleyebiliriz.

Güncel tavan fiyat tablosuna göre İstanbul Avrupa yakasında benzinin litre fiyatı en yüksek 7,07 lira, motorinin litre fiyatı 6,43 lira; Anadolu yakasında ise benzinin litresi en yüksek 7,09 lira, motorinin ise 6,45 lira olmuştu. Ankara’da benzinin litresi 7,15 lira, motorinin litresi 6,51 lira olurken, İzmir’de benzinin litresi en yüksek 7,16 lira, motorinin litresi ise 6,52 lira olarak belirlenmişti.

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS), tavan fiyat uygulamasının sektöre zarar verdiğine ve haksız olduğuna inandıklarını belirterek konuyu mahkemeye taşımıştı. Bu kapsamda EPDK’ya, “Vatandaşa daha uygun fiyat ile akaryakıt satışı hedefleyen EPDK, fiyatlandırma sistemi içinde almış olduğu litre başı 5 kuruşluk gelir payından neden feragat etmemektedir ve tüm yükü bayi ve dağıtıcı şirkete yüklemektedir?” sorusu yöneltilmişti.

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz ise “Devletimiz, eşel mobil sistemi ile üzerine düşeni yaptı ancak ne yazık ki bazı şirketler kâr oyunları ile bu uygulamayı suistimal etti. Yaptığımız incelemeler neticesinde tüketicimiz ve sektörümüz için en doğru kararı verdik” açıklamasında bulunmuştu.

OKUYUN  Yeni bulunan böcek türüne başbakanın adı verildi!