Finlandiya'da yapılan yeni araştırmaya göre, orta yaşlarda uykusuzluk problemi çekenlerin, yaşlandıklarında demans ve alzheimer yaşama olasılığı daha yüksek. Uyku...

Tek bir poşet çaydan 13 bin plastik çıktı! Korkutucu araştırma... Tek bir poşet çaydan 13 bin plastik çıktı! Korkutucu araştırma...
Finlandiya'da yapılan yeni araştırmaya göre, orta yaşlarda uykusuzluk problemi çekenlerin, yaşlandıklarında demans ve alzheimer yaşama olasılığı daha yüksek. Uyku insanlar için çok önemli ve çok uyumak, az uyumak ya da kalitesiz uyumak gibi dengesiz durumlar, sağlığımızı önemli derecede etkileyebiliyor. Yapılan yeni araştırma uykusuzlukla ilgili yeni ve önemli bir sonucu da ortaya koydu. Finlandiya'daki Helsinki Üniversitesi'nde yapılan araştırmaya, 3.748 kişi katıldı ve 15-17 yıl aralığında devam eden oldukça büyük bir çalışma yapıldı. Araştırmanın başlangıcında tamamı orta yaşlı olan katılımcılar, çalışma bittiğinde neredeyse emeklilik çağına gelmişti. Bu uzun yıllar içerisinde bilim insanları, araştırma kapsamında bu insanların zihinsel sağlıklarını inceledi.

Uykusuzluk problemi büyük riskler getiriyor

Normal şartlarda insanlar yaşlandığında beyin aktivitelerinde zaten bir bozulma yaşanırken, orta yaşlarındayken uykusuzluk sorunu yaşayan insanların beyinlerindeki bozulma olasılığının arttığı gözlemlendi. Yapılan bu araştırmada orta yaşlarda uykusuzluk problemi çeken insanların demans veya alzheimer gibi bilişsel bozukluklarla birlikte tansiyon, şeker, obezite ve depresyon gibi problemlerle daha fazla karşılaştığı da ortaya çıktı. Uykusuzluk probleminin üstesinden gelinmesinin önemli olduğunu belirten bilim insanları, bunun ilerleyen yıllarda oluşabilecek hastalıklara karşı engelleyici olacağını açıkladı.

Uykusuzluğa karşı ne yapılmalı?

Uyku kalitenizi artırmak için, uykunuzu bir düzene sokmak, uyku ortamınızı daha kaliteli hale getirmek, yeme içme alışkanlığınızı değiştirerek daha az yalı ve karbonhidratı düşük yiyecekler tüketmek, kahve gibi gıdaları makul seviyelerde tüketmek gibi birçok şey yapılabilir.