Her ne kadar telefon üretimi konusunda artık çok ciddi yatırım yapmayan Nokia, günümüzde 5G ekipman satışlarıyla ayakta kalıyor. Nokia, geçtiğimiz Temmuz ayında Çinli üreticiler Oppo ve OnePlus'a karşı patent davası başvurusu yapmıştı. Gelen habnerlere göre bu başvuruya  itiraz talepleri olumsuz sonuçlanan OnePlus ve Oppo markaları, Almanya pazarından çekilmeye yakın gözüküyor.

Almanya'da OnePlus ve Oppo'ya yasak

Açılan bu patent davasında Nokia, kendi 5G teknolojilerinin herhangi bir ödeme yapmadan Oppo ve OnePlus tarafından çalındığını iddia etmişti.  Nokia’nın halihazırda birçok teknoloji devi ile patent anlaşmaları bulunuyor. Yakın zamanda Nokia'nın lehine çıkan karar sonrasında Oppo ve OnePlus markalarının Almanya'da resmi olarak cihaz satışlarına yasak getirildi.

Bu karar sonrası Almanya'daki mevcut Oppo ve OnePlus telefon kullanıcıları etkilenmeyecek. Bu markalardan bir telefonunuz varsa, cihazınız normal şekilde çalışmaya devam edecek. Karar sadece Almanya'da satılan yeni telefonları kapsayacak.

Avrupa Birliği yasayı onayladı: Tüm iPhone'lar USB Type-C girişe geçiyor Avrupa Birliği yasayı onayladı: Tüm iPhone'lar USB Type-C girişe geçiyor

gsmarena_0000

Diğer ülkeler de bu durumdan etkilenir mi?

Esasen Nokia, yıllardır Oppo ve OnePlus'ın akıllı telefonlarında patentli 5G teknolojisini kullandıklarını iddia ediyor. Şirketler bu patentler için ödeme yapmadığından, Nokia mahkemede bu sorun düzeltilene kadar satışların yasaklanması gerektiğini savunmaya çalıştı.

Bir Alman mahkemesi şimdi Nokia'nın tarafına geçti. Bu, Oppo ve OnePlus'ın Almanya'da yasal olarak telefon satmak için patentlerinin kullanımı için Nokia'ya ödeme yapması gerekeceği anlamına geliyor. Tersine, ödeme yapmaktan kaçınmak için teknolojiyi gelecekteki telefonlardan kaldırabilir.

Bahsettiğimiz gibi Oppo ve OnePlus Almanya satışları durduruldu. Şirketlerin bu konuda ne yapacaklarını çözmeleri veya kârlılıklarına ciddi bir darbe vurma riskini almaları gerekecek.

Anladığımız kadarıyla bu dava sadece Almanya için geçerli değil. Teorik olarak, Almanya emsal oluşturduğuna göre, diğer ülkeler Nokia'yı destekleyebilir. Oppo ve OnePlus, Avrupa Birliği ülkeleri genelinde satışları durdurmak zorunda kalırsa, başları büyük belada olabilir.

Türkiye'nin ise bu karardan etkilenme ihtimali çok düşük gözüküyor.