Dünyanın en çok kullanılan anlık mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp, yakında birçok yeni özellik alacak. 1 milyardan fazla aktif kullanıcısı olan WhatsApp’ın geliştiricielri kullanıcı deneyimin iyileştirmek için yeni özellikler yayınlamaya devam ediyor.

WhatsApp son dönemde geliştirme aşamasında olan 5 yeni özelliği test ediyor. Yakında tüm telefonlar için çıkacak olan ve bilmeniz gereken 5 yeni harika özelliği sizler için anlattık.

iOS ve Android platformlarında şu an için test aşamasında olan ve yakında tüm telefonlara gelecek olan 5 özellik ile ilgili detayları anlatıyoruz.

Bilmeniz gereken 5 yeni WhatsApp özelliği

1- Sesli mesajların oynatma hızını değiştirin

WhatsApp, sesli mesajları dinlediğiniz (oynattığınız) sırada, oynatma hızını artırabileceğiniz bir özellik üzerinde çalışıyor. Yeni özellik sayesinde sesli bir notu oynatırken 1,5x ya da 2x’e kadar hızlandırabileceksiniz. Özellik şu an iOS cihazlarda test aşamasında. Android cihazlarda da test edilmesinin ardından tüm telefonlar için final sürümü yayınlanacaktır.

Sesli mesajların oynatma hızını 2 kat artırabileceğiniz özellik böyle gözükecek:

2- Mesajlara tepki verme özelliği

WhatsApp özellikle kalabalık gruplarda çokça kullanılabileceğini düşündüğümüz bir özelliği test ediyor. Beta güncellemesinde ortaya çıkan bu özellik sayesinde, bir mesaja uzun dokunarak tepki verebileceksiniz. Yani beğendiğiniz bir mesaj mı var buna bir kalp, ya da gülen surat bırakarak tepki verebilirsiniz. Ayrıca bu mesajın üzerine basılı tutarak da kimlerin hangi emoji ile bu mesajlara tepki bıraktığını görebileceksiniz. Özellik şu an için sadece uygulamanın Apple iOS Beta versiyonunda mevcut. Şimdilik sadece 6 emoji ile tepki bırakabiliyoruz. Yakında Android Beta kullanıcılarına da gelecek olan özellik böyle gözüküyor:

3- Gönderilen mesajın zaman sınırını artacak

WhatsApp, gönderilen bir mesajı silmek için zaman sınırını artırmaya çalışıyor. Şu anda, kullanıcılar bir mesajı gönderikten bir saat, sekiz dakika ve on altı saniye sonra bu mesajı silebiliyor. WABetaInfo , WhatsApp’ın gelecekteki bir güncellemede zaman sınırını 7 gün 8 dakika olarak değiştirmeyi planladığını doğruladı. Bu yeni özellik, WhatsApp Desktop beta 2.2147.4’te tespit edildi.

OKUYUN  Netflix'in yeni özelliği tüm dünyada kullanıma sunuldu

WABetaInfo, “Özellik hala geliştirme aşamasındadır, bu nedenle bu seçenekle ilgili planları resmi sürümden veya sosyal hesaplarından yeni bir duyurudan önce tekrar tekrar değişebilir” diyor.

4- WhatsApp Web üzerinden çıkartma oluşturma

Artık WhatsApp Web kullananlar çıkartma oluşturma özelliğine sahip. Son olarak gelen özellik sayesinde WhatsApp Web üzerinden kullanıcılar çıkartma (sticker) oluşturabilecek. Peki WhatsApp Web üzerinden çıkartma nasıl yapılır? Bunu size detaylı olarak anlattığımız haberimize buraya tıklayarak gidebilirsiniz.

Ayrıca yakında Android ve iOS uygulamaları için de çıkartma oluşturma özelliğinin gelmesi planlanıyor.

5- WhatsApp “Topluluklar” özelliği

WhatsApp, Topluluklar adlı başka bir özellik üzerinde çalışıyor. Bu özellik, grup yöneticilerinin WhatsApp’taki diğer gruplar üzerinde daha fazla kontrole sahip olduğu WhatsApp’ın grup özelliğini genişletiyor. WhatsApp Topluluğunun yöneticisinin, bir grup yöneticisinden daha fazla kontrole sahip olduğu söylenir.

WABetaInfo , Topluluk sohbetinin normal bir WhatsApp grup sohbeti gibi görüneceğini bildiriyor. Sadece küçük bir görsel değişiklik olacak. Bu sohbetteki topluluk simgeleri, kenarları yuvarlatılmış kare şeklinde olacaktır.

Şu an itibariyle bu özellik geliştirme aşamasındadır ve beta kullanıcıları için mevcut değildir. Bu nedenle, test amacıyla kullanıma sunulmasının biraz zaman alması bekleniyor. Ne zaman yayınlanacağına dair bir teyit yok.

Bu özellik, yöneticilere topluluklarındaki daha küçük gruplar üzerinde daha fazla kontrol sağlayacak. Bu özelliği Discord serverlarında yer alan kanallar gibi düşünebilirsiniz. WhatsApp grubu Server, Topluluk ise kanal gibi. Yöneticiler, diğer kişileri topluluğa katılmaya davet edebilecek. Kullanıcılar manuel olarak eklenebilir veya yönetici tarafından özel veya genel olarak paylaşılmışsa bir “Topluluk Davet Bağlantısı” kullanılarak katılabilirler. Bu özelliğin yakında WhatsApp’ın iOS tabanlı uygulamasında kullanıma sunulması bekleniyor.