Microsoft’un ‘Yeni Nesil Windows’ olarak değerlendirdiği ve 24 Haziran’da resmi olarak tanıtılacak Windows 11’in önizleme sürümü ortaya çıkmıştı.

Windows 11’in beta sürümü olarak adlandırabileceğimiz bu sürümde, tam 30 yıllık tasarım unsurlarına rastlandı. Geliştiriciler, Microsoft’un hala geçmişin izlerini tam olarak Windows’tan kaldıramadığını söylüyor.

Birkaç örnek vermek gerekirse, “Kontrol Paneli”, on yılı aşkın bir süredir bildiğimiz durumda ve Windows Media Player, Windows 7’den bu yana birçok değişiklik göstermedi. Windows 11’in yeni modern tasarımında bile eski kontrol düğmelerinin kullanıldığı görülüyor. Bunun yanında daha da nostaljik sayılabilecek unsurlar da mevcut.

Sistemin daha da derinliklerinde 1992’de piyasaya sürülen Windows 3.1’den kalma iletişim kutuları görülüyor. Küçük pencereler ve büyük düğmeler, çok düşük çözünürlüklü ekranlar ve karmaşık bir arayüz çizemeyen zayıf donanımdan kaynaklanıyordu.

Microsoft’un bu unsurları tekrardan daha estetik bir biçimde çizmemesi oldukça garip.

Bunların dışında çok eskiden kalma piksel piksel simgeler ve piktogramlar da Windows 11’de yer alıyor. Diğer ikonların yanında oldukça garip durduklarını söylememiz lazım.

 

OKUYUN  Microsoft bu kez abarttı! Bethesda'dan sonra Konami ve Sega...