WhatsApp, dünyanın en çok kullanılan mesajlaşma uygulaması konumunda. Sohbet, görüntü, video, ses, toplantı ve daha fazlasını paylaşmak üzere çeşitli işlevler için kullanılan WhatsApp, gün içerisinde en çok kullandığımız uygulamalardan.

Hem Android kullanıcıları hem de iOS kullanıcıları WhatsApp’ı hemen hemen tüm telefonlarda kullanabiliyor. Ancak WhatsApp uygulaması, Android platformunda ve iOS platformunda farklı özelliklere sahip. Muhtemelen iOS’tan Android’e ya da tam tersi şekilde bir geçiş yapmayan insanların bundan haberi yoktur. Evet iki platformda farklılıklar var.

Peki WhatsApp’ın Android sürümü ile iOS sürümü arasındaki farklar nelerdir? Hangisi daha iyi? İşte sorularınızın cevabı…

WhatsApp Android ve WhatsApp iOS sürümü arasındaki 10 fark

WABetaInfo‘nun paylaştığı bilgiler doğrultusunda, WhatsApp’ın Android ve iOS sürümü arasındaki farklar ortaya çıktı.

1- Okundu bilgisi göndermeden sohbet önizlemesi: Bu WhatsApp özelliği Android kullanıcıları için mevcut değildir, ancak iOS kullananlar bunu rahatlıkla kullanabilir.

2- Diğer kişilerin herkes için sildiği resimleri, videoları ve GIF’leri galerinizde tutma: Android kullanıcılarında, başka bir kişi resim videolarını veya WhatsApp’taki herhangi bir şeyi herkes için sildiği anda galeriden de otomatik olarak silinir. Ama iOS kullanıcıları için durum farklı. Etkinleştirilmesi koşuluyla, iOS kullanıcıları bu gönderileri galeride bulabilir.

3- Çizim düzenleyiciyi kullanarak görüntüleri bulanıklaştırın: Bu WhatsApp özelliği Android için mevcut değildir ancak iOS’ta mevcut.

4- Medyayı manuel olarak kaydedin: Android kullanıcıları mevcut değil, ancak mesaj seçeneğinde bulunan yeni “Kaydet” özelliği nedeniyle bazı Android kullanıcılarının medyayı manuel olarak kaydetme işlevine sahip olduğu da belirtilmeli. Bu arada iOS kullanıcıları bu WhatsApp özelliğinin keyfini çıkarabilir.

5- Sohbet sırasında toplam okunmamış sohbet sayısını görün: Android için  mevcut değil, ancak iOS kullanıcıları bu WhatsApp özelliğinin keyfini çıkarabilir.

OKUYUN  Android telefonlar depremde hayat kurtardı!

6- Sesli mesajları okundu bilgisi göndermeden oynatma: Yine bu özellik Android’lerde WhatsApp için mevcut değildir, ancak iOS için kullanılabilir.

7- URL’lerden resim indirin: Android kullanıcıları bunu yapamaz, ancak iOS kullanıcıları WhatsApp kullanırken yapabilir.

8- Videoları kırpma: Android kullanıcıları WhatsApp üzerinden video kırpamaz, ancak iOS kullanıcıları yapabilir.

9- Sıkıştırılmamış fotoğrafları doğrudan belge olarak gönderin: Bu özellik, iOS için mevcut değil. Android kullanıcıları için kullanılabilir.

10- Düzenleme modunda tüm sohbetleri seçin: Bu özellik Android’lerde de mevcuttur ancak iOS’ta yoktur.

Kaynak: wabetainfo